Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea dál vylepšuje svůj jaderný program, odhalují satelitní snímky

Satelitní snímek ukazující inovace v severokorejském jaderném centru v Jongbonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek ukazující inovace v severokorejském jaderném centru v Jongbonu. | foto: AIRBUS DEFENCE & SPACE/38 NORTH

Washington Z nových satelitních snímků vyplývá, že Severní Korea nezastavila práci na svém jaderném programu. Podle americko-korejského výzkumného institutu 38 North udělali Severokorejci v jaderném komplexu Jongbon zásadní vylepšení, uvedla americká stanice CNN.

Týden staré fotky ukazují, že Severokorejci vylepšili reaktor na výrobu plutonia a postavili několik podpůrných zařízení. Tyto změny byly v chodu již dlouho předtím, než se severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump setkali v Singapuru.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že informaci nemůže potvrdit, ale že situaci bedlivě sleduje. „Pokračující práce na zařízení v Jongbonu by neměla být dávána do souvislosti se severokorejským závazkem k denuklearizaci,“ uvedl institut 38 North v průvodní zprávě k analýze, která obsahuje i osm satelitních snímků, které dokládají, že práce pokračují.

„Žádná změna (v činnosti Severní Koreje) toho ve skutečnosti říká docela hodně. Na tomto stanovišti je stále vyráběno plutonium pro Severní Koreu,“ uvedl profesor Jeffrey Lewis z Middleburyského institutu mezinárodních studií.

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea je Severní Korea stále jadernou hrozbou. „Věřím, že tím mínil, že jsme dosáhli zmírnění hrozby,“ uvedl Pompeo. „A nemyslím si, že v tomto ohledu panují nějaké pochybnosti. Snížili jsme úroveň napětí,“ dodal pro CNN Pompeo.

V dohodě, kterou podepsal Trump s Kimem v Singapuru, se Severní Korea zavázala k „práci směřující ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova“. Kritici namítají, že k něčemu podobnému se Severní Korea zavázala už několikrát a bezvýsledně.

,

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...