Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Jaderný komplex KLDR vykazuje vysokou aktivitu, ukazují satelitní snímky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si prohlédl nové jaderné hlavice. (28. března 2023) foto: Reuters

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.
  10:09

Aktivita byla zaznamenána na základě snímků z 3. a 17. března. Mohla by znamenat, že experimentální lehkovodní reaktor v Jongbjonu se blíží svému dokončení a přechodu do provozu.

Podle zprávy snímky ukazují, že začala výstavba podpůrné budovy kolem reaktoru. Dále analytici zjistili vypouštění vody z chladícího systému reaktoru. Kolem závodu na obohacování uranu také začala další výstavba.

Tento vývoj je zřejmě reakcí na nedávné nařízení Kim Čong-una zvýšit produkci štěpného materiálu v zemi s cílem rozšířit její arsenál jaderných zbraní, uvádí zpráva.

KLDR v úterý představila nové, menší jaderné hlavice a slíbila, že bude vyrábět více jaderného materiálu pro výrobu zbraní, aby rozšířila svůj arzenál. Zároveň odsoudila zintenzivnění vojenských cvičení Jižní Koreje a Spojených států.

Není jasné, zda KLDR plně vyvinula miniaturizované jaderné hlavice potřebné k tomu, aby se vešly na menší zbraně, které ukázala. Analytici se domnívají, že zdokonalení takových hlavic by pravděpodobně bylo hlavním cílem, kdyby země poprvé od roku 2017 obnovila jaderné testy.

Jižní Korea a Spojené státy od počátku roku 2022 varují, že KLDR může kdykoliv obnovit jaderné testy.

Satelitní snímky Jongbjonu z minulých let

Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) ve své loňské zprávě odhadl, že KLDR sestavila až 20 jaderných hlavic a pravděpodobně vlastní dostatek štěpného materiálu pro zhruba 45 až 55 jaderných zařízení.

Severní Korea se v roce 1985 připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila. Od roku 2003 se uskutečnilo několik kol šestistranných rozhovorů s KLDR, jichž se dále účastnily Jižní Korea, Japonsko, USA, Čína a Rusko.

O jednání o denuklearizaci KLDR se neúspěšně pokoušel bývalý prezident Donald Trump, který se třikrát setkal s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Trump požadoval, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom byl ochoten odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

21. listopadu 2022

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...