Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vaše země má potenciál, jste velký vůdce, podbízel se Trump Kimovi, jehož zemí zmítá hladomor

Svět

  12:29aktualizováno  16:39
HANOJ/PRAHA - Prezident a diktátor se opět setkali. Začátek dvoudenního summitu ve Vietnamu měl převážně zdvořilostní ráz, přičemž lichotivě hovořil převážně americký prezident. Donald Trump a Kim Čong-un se setkali podruhé v životě. Poprvé se tak stalo loni v červnu na summitu v Singapuru.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. foto: ČTK/AP

Donald Trump a Kim Čong-un zahájili v pořadí již svůj druhý summit. Setkání lídrů USA a KLDR se neslo ve víceméně žoviálním duchu, prezident Trump při zahájení nazval severokorejského diktátora „velkým lídrem“ a nabídl jeho zemi pomoc při budování „skvělé budoucnosti“.

KLDR může prosperovat jako Vietnam, řekl Trump. Sešel se s vietnamským prezidentem

Lehce po půl sedmé místního času (12:34 SEČ) si oba muži potřásli pravicemi před objektivy fotoaparátů v hotelu Metropole v centru vietnamského hlavního města Hanoj. Scenérie s desítkami amerických a severokorejských vlajek byla téměř identická s tou z loňského června, kdy se oba muži poprvé setkali v Singapuru.

Po krátkém fototermínu se lídři odebrali do salónku, kde v sedě pronesli své úvodní řeči. „Jsem si jistý, že tentokrát dospějeme k velkým výsledkům, které všichni ocení. Udělám pro to všechno,“ řekl severokorejský diktátor. Ve svém úvodním projevu za asistence tlumočnice potvrdil, že se oběma zemím podařilo „překonat překážky“ a jsou na společné cestě za mírem.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Lidé čekají na příjezd limuzíny amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Je to čest, být s předsedou Kimem,“ reagoval na slova Kim Čong-una před zraky médií prezident Trump. „Myslím, že vaše země má skvělý ekonomický potenciál, neuvěřitelný, nelimitovaný. Myslím, že má skvělou budoucnost a vy jste skvělý lídr,“ lichotil Trump severokorejskému diktátorovi, jehož země trpí hladomorem a kde lidé za své názory končí v pracovních táborech, kde panují hrůzné podmínky. Podle bývalého šéfa amerických výzvědných služeb Jamese Clappera šlo rozhodně o podivné formulace.

Konflikt s novináři

„Učinili jsme velký pokrok. Myslím, že největším pokrokem jsou rozhodně naše vztahy, které jsou velmi dobré,“ dodal Trump předtím, než se oba lídři odebrali na soukromé jednání mezi čtyřma očima pouze v doprovodu dvou překladatelek. Po přibližně třiceti minutách hovoru se hlavy USA a KLDR přesunuly na pracovní večeři, kde proběhl další fototermín. Na ten se však téměř nedostali píšící novináři.

Bílý dům jim totiž neumožnil vstoupit. Redaktoři si totiž předtím dovolili pokřikovat na prezidenta USA otázky spojené se svědectvím jeho bývalého právníka před kontrolním výborem ve Sněmovně reprezentantů. Mluvčí Bílého domu podle deníku The Guardian omlouvala toto rozhodnutí tím, že prý severokorejská strana nebyla s průběhem fototermínu spokojená. V solidaritě s kolegy tak odmítli jít na další fototermín i fotografové a kameramani. Administrativa nakonec musela ucouvnout a pustila s fotografy i jednoho novináře.

U večeře již prezident a diktátor nebyli sami. Severokorejského vůdce na večeři doprovodil šéf stranického aparátu Kim Jong-čchol a ministr zahraničí Ri Jong-ho. Prezident Trump měl pak po své levici ministra zahraničních věcí Mikea Pompea a současného personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho.

Společná večeře amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una.

„Kdybyste mohli slyšet ten dialog,“ uvedl po soukromém jednání Trump před začátkem večeře. „Zaplatili byste za ten hovor. Byl opravdu dobrý.“ Následně prezident opět lichotil severokorejskému lídrovi, který se jen usmíval. „Měli jsme skvělou konverzaci a máme skvělý vztah. Máme speciální vztah,“ řekl Trump těsně před tím, než byli novináři donuceni opustit sál. 

KLDR jako Velká Británie?

Svými slovy však prezident vyvolal mnoho odmítavých reakcí. Slovní spojení „special relationship“, tedy speciální či zvláštní vztah, je totiž v mezinárodní politice zakotveno jako označení letité spolupráce mezi USA a Velkou Británií, který byl budován desítky let.

„Sedí vedle muže, který nechává vyhladovět celý národ, vedle muže, který nechal otrávit vlastního bratra a pozabíjet většinu své rodiny a hovoří o speciálním vztahu?“ pohoršovali se v přímém přenosu komentátoři pro CNN.

Druhý den jednání bude mít ráznější spád. Trump a Kim se opět setkají, tentokrát však již se širšími týmy a budou jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova, ale případně i o ukončení konfliktu mezi Severní a Jižní Koreou. Na závěr summitu je naplánována tisková konference, na které lídři podepíší zatím nespecifikovaný dokument.