5. června 2019 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR přerušila masová propagandistická cvičení. Představení kritizoval vůdce Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během představení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un během představení. | foto: Reuters

Pchjongjang Severní Korea údajně pozastavila konání hromadných synchronizovaných cvičení, která režim KLDR využívá ke své propagandě. Stalo se tak poté, co představení kritizoval severokorejský vůdce Kim Čong-un. Informovala o tom ve středu západní média s odvoláním na cestovní agentury, které na tato cvičení vozí zahraniční turisty.

Při představení, nazývaném také „masovou hrou“, předvádí až několik desítek tisíc lidí synchronizované cviky, zatímco děti na pozadí otáčejí strany barevných knih a tím vytvářejí kulisu stále se měnících obrazů. Cílem inscenace je oslavovat úspěchy země a zvýšit morálku obyvatelstva. Představení vzdáleně připomíná někdejší československou spartakiádu.

Dd 10. června mají být představení na několik dnů či týdnů pozastavena. Tvůrci...
Severní Korea údajně pozastavila konání hromadných synchronizovaných cvičení,...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se spolu s manželkou vystoupení zúčastnil v pondělí. Po představení zavolal autorům hry a „důrazně kritizoval jejich špatného kreativního ducha a nezodpovědný přístup k práci“, uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Pekingská cestovní kancelář Koryo Tours ve středu podle agentury AP na twitteru oznámila, že vystoupení v KLDR budou „od 10. června na několik dnů či týdnů pozastavena, aby jejich autoři mohli učinit potřebné změny“. Podobnou informaci zveřejnila na twitteru i cestovní kancelář Young Pioneer Tours.

ČTK