23. prosince 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zpackal jaderný test. Kim Čong-un ho za to nechal popravit

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA/TOKIO Severokorejský režim nechal pravděpodobně popravit důstojníka, který nesl zodpovědnost za zařízení Punggje-ri pod horou Mantap, kde v září KLDR otestovala vodíkovou bombu. Nebylo jasné, jestli byl důstojník popraven kvůli zpozdění testů, nebo kvůli smrti až dvou set lidí v zavelených tunelech pod horou.

Park In-jong stál v čele Odboru 131. divize Ústřední komise vládnoucí Korejské strany práce, který zajišťuje dohled nad vojenskými zařízeními, jakou jsou například Punggje-ri, lokace určená pro testování zbraní hromadného ničení, či odpalovací stanice Sohae.

Severokorejská armáda jej podle dostupných informací nedávno propustila a o pár dní později při další sérii čistek popravila. Uvedl to japonský deník Asahi Shimbun, který se odkazoval na jednoho ze severokorejských zběhů. Podle média jsou pro smrt Park In-jonga dvě vysvětlení.

V sobotu severokorejská média uvedla, že Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové...
Severokorejský vůdce Kim Čong-un při návštěvě Akademie obranných studií.

Severokorejský režim jej za prvé vinil ze zpoždění, která nabral šestý a zatím nejsilnější test jaderné zbraně na území poloostrova. Podle zběha byla zkouška arzenálu původně plánovaná na jaro, ale kvůli prodloužení konstrukce tunelů pod horou Mantap se posunula až na 3. září.

Druhým důvodem k popravě mohla být špatná konstrukce samotných tunelů. Po testu vodíkové bomby se totiž podle neoficiálních informací jeden z tunelů propadl a na místě mělo zahynout až dvě stě lidí. Podle deníku mělo zahynout i několik dalších lidí při pokusu o záchranu.

Severokorejská státní agentura KCNA uvedla, že k žádnému zřícení nedošlo a celou záležitost označila za pomluvy. Již v září však první zprávy z Číny ohlašovaly, že osm minut po prvním podezřelém otřesu přišel druhý o síle 4,6. Agentura Reuters ho kvalifikovala termínem „bortění“. 

V sobotu severokorejská média uvedla, že Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové...

Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové bomby do rakety.

Otřes se odehrál na stejném místě a podle Číňanů šlo zřejmě o zřícení tunelů, ve kterých byla bomba uložena. Podle deníku Independent hrozí, že by se v budoucnu mohla zřítit celá hora.

Ze satelitních snímků je navíc podle japonského deníku vidět, že severní část hory, kde proběhly předchozí testy, je opuštěna, zatímco na západě probíhají intenzivní práce na novém tunelu. Podle Severokorejců vede dovnitř hory ještě jeden tunel a to z jihu.

Asahi Shimbun také spekuluje, že byl možná popraven i odvolaný generální ředitel Ústředního politického sekretariátu armády Hwang Pchjong-so. Ten byl potrestán za špatné vedení odboru.

Pokud by se zprávy o smrti Hwanga potvrdily, jednalo by se o popravu nejvýše postaveného severokorejského činitele za poslední čtyři roky.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz