130 let
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

KLDR provedla dosud nejsilnější jadernou zkoušku. Sklidila kritiku ze všech stran, i z Číny

Svět
  •   7:13aktualizováno  15:50
PCHJONGJANG - Severní Korea oznámila, že v pátek provedla svůj pátý jaderný test a potvrdila tak informace zahraničních vlád. Podle agentury AP státní televize KLDR uvedla, že armáda uskutečnila úspěšný pokusný výbuch jaderné hlavice, který byl odpovědí na nepřátelské postoje Spojených států.

„Naši atomoví vědci provedli pokusný výbuch nově vyrobené jaderné hlavice na místě jaderných zkoušek na severu země,“ oznámil podle agentury AFP moderátor státní televize.

Podle televize bylo účelem zkoušky vyzkoušet a ověřit si vlastnosti nové hlavice. Ta se má používat na balistických střelách.

KLDR: Obnovili jsme výrobu plutonia. S jadernými testy nepřestaneme

Podle zahraničních expertů jde o dosud nejsilnější jadernou zkoušku, která dosáhla téměř dvojnásobku intenzity zatím posledního pokusu z letošního ledna.

Americký prezident Barack Obama v pátek kvůli severokorejské jaderné zkoušce telefonicky hovořil s japonským premiérem Šinzóem Abem a jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Bílý dům oznámil, že Obama hodlá pokračovat v konzultacích spojenců a partnerů, aby zajistil, že severokorejské provokace narazí na „vážné důsledky“. Počínání Pchjongjangu odmítlo i čínské ministerstvo zahraničí.

Kvůli testu se podle jihokorejské diplomacie ještě v pátek má na žádost Soulu, Tokia a Washingtonu mimořádně sejít Rada bezpečnosti OSN.

Obama v rozhovoru s Abem ujistil o odhodlání Spojených států zajistit bezpečnost Japonska. „Naše připravenost zajišťovat bezpečnost Japonska je neotřesitelná,“ uvedl americký prezident. Abe zdůraznil, že mezinárodní společenství musí na provokace KLDR reagovat rozhodně. Oba představitelé se shodli na nezbytnosti uvalit na Severní Koreu nové sankce.

Severokorejský test dnes odsoudilo i české ministerstvo zahraničí.“ Tento test a nedávné vypuštění balistických raket představují jednoznačné porušení závazků KLDR vyplývajících z příslušných rezolucí OSN, narušují stabilitu Korejského poloostrova a celého regionu a ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Na test tvrdě reagovala i Čína

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Peking poslední severokorejskou jadernou zkoušku ostře odmítá. Čína zároveň Pchjongjang vyzvala, aby ukončil veškeré kroky, které by vedly k eskalaci napětí. Čína podle krátkého prohlášení usiluje o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a je zastáncem řešení problémů na šestistranných mezinárodních jednáních. Všechny strany vyzvala k umírněnosti.

Test „důrazně odsoudil“ také francouzský prezident François Hollande a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zareagovala na toto porušení svých rezolucí. „Mezinárodní společenství se musí semknout tváří tvář této nové provokaci,“ apeloval.

KLDR vypálila k Japonsku balistickou raketu z ponorky, letěla dál než kdykoli předtím

K testu se vyjádřila také Moskva, která je podle ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova vážně znepokojena severokorejskou jadernou zkouškou. Lavrov zdůraznil, že KLDR musí plnit rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Kritiky se test dočkal i ze strany NATO. Generální tajemník Jens Stoltenberg odsoudil „trvalé provokace“ a porušování závazných rezolucí Rady bezpečnosti OSN. V prohlášení pro média vyzval Pchjongjang, aby respektoval své mezinárodní závazky a zdržel se akcí a hrozeb, které zvyšují mezinárodní napětí.

Stoltenberg připomněl, že šéfové států a vlád Severoatlantické aliance opakovaně KLDR vyzvali, aby ověřitelným způsobem okamžitě a úplně ukončila nukleární aktivity a programy balistických střel, a aby se opětovně zapojila do mezinárodních rozhovorů.?

Nejistota ohledně situace v regionu ovlivnila i jihokorejské akcie. Oslabily a dostaly se nejníže za poslední týden. Oslabil i kurz jihokorejského wonu. Jihokorejský index KOSPI klesl o 1,25 procenta na 2037,87 bodu. Kurz wonu sice smazal velkou část počátečních ztrát, i tak ale k dolaru oslabil o půl procenta na 1098,4 KRW/USD. Za celý týden ale won o 1,7 procenta zpevnil, což je nejvyšší týdenní růst za sedm týdnů.

Zahraniční investoři v pátek na akciovém trhu přerušili nákupní vlnu, která trvala pět dní. Prodali celkem akcie z indexu KOSPI za 115,2 miliardy wonů (2,5 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Výběr hlavních událostí kolem jaderného programu KLDR

9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Podle zahraničních seizmických měření exploze odpovídala výbuchu dvou až 12 kilotun trinitrotoluenu (TNT). Japonci epicentrum otřesů lokalizovali poblíž přístavu Čchongdžin. RB OSN schválila sankce vůči KLDR, která to označila za vyhlášení války.

13. února 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením hlavního jaderného komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů. Na oplátku měla dostat od Jižní Koreje, Číny, USA a Ruska 50.000 tun těžkého topného oleje, hospodářskou, potravinovou a jinou humanitární pomoc.

14. července 2007 - KLDR uzavřela komplex v Jongbjonu. Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) to potvrdili o dva dny později.

31. prosince 2007 - KLDR podle Spojených států nepředložila soupis všech jaderných aktivit, k čemuž se zavázala při rozhovorech.

12. července 2008 - Na šestistranných rozhovorech byl dohodnut mechanismus ověřování tvrzení KLDR o jaderném programu.

11. října 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. KLDR následně oznámila, že obnoví demontáž svých jaderných zařízení.

8. prosince 2008 - V Pekingu začalo další kolo šestistranných rozhovorů. Dva dny nato bylo oznámeno, že uvázly ve slepé uličce.

14. dubna 2009 - KLDR označila šestistranná jednání o svém jaderném programu za zbytečná a oznámila, že z nich odstoupí. Zastavila spolupráci s MAAE a vykázala její inspektory ze země.

25. května 2009 - KLDR oznámila, že provedla druhý podzemní jaderný test v oblasti, kde poprvé vyzkoušela jadernou zbraň v říjnu 2006. Síla odpovídala výbuchu až 20 kilotun TNT. Výbuch byl přibližně stejně silný jako atomová bomba, kterou v roce 1945 svrhly USA na japonské město Nagasaki.

12. června 2009 - RB OSN zpřísnila sankce proti KLDR.

21. listopadu 2010 - Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že KLDR v komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu.

12. února 2013 - KLDR provedla třetí jaderný test. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy, kterou v srpnu 1945 svrhly USA na Nagasaki.

7. března 2013 - RB OSN v reakci na únorový test výrazně zpřísnila a rozšířila finanční a další sankce proti KLDR.

11. března 2013 - Severní Korea vypověděla k tomuto datu všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou. Jde především o smlouvu o neútočení z roku 1991, která schválila mírové řešení sporů a předcházení náhodným vojenským střetům. Ke stejnému dni Pchjongjang podle předchozího varování zrušil dohodu o příměří z roku 1953, jíž skončila korejská válka.

15. září 2015 - Severní Korea uvedla, že plně obnovila provoz v jaderném komplexu v Jongbjonu, který je považován za hlavní zdroj plutonia, jež KLDR používá k výrobě jaderných zbraní.

6. ledna 2016 - KLDR sdělila, že provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. Ohnisko bylo deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, výbuch odpovídal síle asi sedmi kilotun TNT.

7. února 2016 - Severní Korea navzdory mezinárodní kritice vypustila raketu dlouhého doletu se satelitem.

2. března 2016 - RB OSN jednomyslně schválila novou rezoluci proti KLDR za její lednový jaderný test. Země tak bude čelit dalšímu zpřísnění mezinárodních sankcí.

9. března 2016 - Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země pokročila ve zmenšování jaderných hlavic tak, že mohou být umístěny na balistických raketách.

23. dubna 2016 - Severní Korea odpálila balistickou raketu z ponorky u svého severovýchodního pobřeží, další testy následovaly v červenci a v srpnu. Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-so řekl, že jeho země je připravena zastavit jaderné zkoušky, pokud USA přeruší pravidelné společné vojenské cvičení s Jižní Koreou.

8. července 2016 - USA a Jižní Korea oznámily, že v Jižní Koreji umístí vyspělý protiraketový systém THAAD, který by vyvažoval severokorejskou hrozbu.

9. září 2016 - Severní Korea oznámila, že provedla svůj pátý jaderný test. Množství energie uvolněné při výbuchu odpovídalo podle agentury Jonhap přibližně deseti kilotunám.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás