29. dubna 2018 9:02, aktualizováno  16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea uzavře své jaderné testovací středisko, Trump by se mohl s Kim Čong-unem sejít do měsíce

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in na... | foto: Reuters

SOUL Severní Korea v květnu uzavře své jaderné testovací středisko a přizve k tomu i americké experty. Vůdce KLDR Kim Čong-un to přislíbil na pátečním mezikorejském summitu. Areál se po poslední zkoušce zřejmě stal nepoužitelným, naznačili nedávno čínští vědci. Zároveň by se během následujících tří až čtyř týdnů měl s vůdcem KLDR sejít na schůzce americký prezident Donald Trump. Projednávat se bude denuklearizace Korejského poloostrova.

„Kim řekl během summitu , že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu,“ citovala agentura AFP mluvčího jihokorejského prezidenta. Komunistický vůdce podle něj zpřístupní místo v zájmu transparentnosti odborníkům a novinářům z Jižní Koreje i Spojených států. Soul také informoval, že Pchjongjang projevil ochotu diskutovat o normalizaci vztahů s Japonskem.

Vůdci znepřátelených Korejí se v pátek dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale z jejich historické schůzky nevzešla a někteří analytici upozorňují zejména na absenci časového plánu, přesné definice „kompletní denuklearizace“ či chybějící odkazy na kontrolní mechanismy celého procesu.

Totalitní KLDR čelí kvůli svému jadernému a raketovému programu mezinárodním sankcím. Testovací středisko na severu země se po poslední jaderné zkoušce loni v září pravděpodobně zčásti propadlo a zřejmě už není použitelné. Naznačuje to čínský výzkum, z něhož před třemi dny citovala agentura AP.

Schůzka Trumpa a vůdce KLDR by mohla být do měsíce

Dojednávané setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem by se mohlo uskutečnit během příštích tří až čtyř týdnů. Trump to řekl v sobotu s tím, že půjde o důležitou schůzku věnovanou denuklearizaci Korejského poloostrova. Nový šéf americké diplomacie Mike Pompeo v rozhovoru v televizi ABC prohlásil, že Kim je „připraven“ předložit „plán, který by pomohl dosáhnout“ denuklearizaci.

„Myslím, že se sejdeme během následujících tří nebo čtyř týdnů,“ prohlásil Trump na politickém shromáždění v americkém státě Michigan. „Bude to velmi důležité setkání, denuklearizace Korejského poloostrova,“ dodal podle agentury Reuters. 

Americký prezident Donald Trump.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Krátce před tím Trump na twitteru napsal, že přípravy historické schůzky postupují velmi dobře a stanovuje se její místo a termín. V pátek uvedl, že jako dějiště rozhovorů jsou ve hře dvě či tři místa.

Komunistický režim v Pchjongjangu ještě před několika měsíci vyhrožoval útokem na americký tichomořský ostrov Guam a na Jižní Koreu, která je spojencem USA. Trump na raketový a jaderný program KLDR odpověděl uvalením nových sankcí. Kim Čong-una v minulosti označil za „malého a tlustého“ a dal mu přezdívku „Rakeťák“. Vůdce KLDR zase o Trumpovi řekl, že je choromyslný.

Nedávno však Trump prohlásil, že si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který zajistí bezpečnost, mír a prosperitu na Korejském poloostrově, zbaveném jaderných zbraní.

28.dubna 2018 v 15:45, příspěvek archivován: 29.dubna 2018 v 08:57

Just had a long and very good talk with President Moon of South Korea. Things are going very well, time and location of meeting with North Korea is being set. Also spoke to Prime Minister Abe of Japan to inform him of the ongoing negotiations.

Minulý týden veřejnost překvapila zpráva o tom, že v Pchjongjangu s vůdcem komunistického režimu jednal tehdy ještě šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Pompeo. Ten v sobotu televizi ABC řekl, že absolvoval „dobrý rozhovor“ o „vážných záležitostech“.

„Měli jsme dlouhou konverzaci o nejzávažnějších otázkách, kterým naše dvě země čelí,“ řekl Pompeo o schůzce, která se konala o velikonočním víkendu. Podle nového amerického ministra zahraničí je Kim „připraven... předložit plán, který by pomohl dosáhnout“ denuklearizace.

V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení poloostrova v 50. letech. Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950-1953) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz