29. ledna 2010 20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea zadržela už druhého Američana

Severokorejský voják hlídá hranice s Čínou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský voják hlídá hranice s Čínou. | foto: ČTK

WASHINGTON Severní Korea oficiálně informovala Spojené státy, že zadržuje jejich občana. Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničí. Jde už o druhého Američana zadržovaného severokorejským režimem.

"Byli jsme informováni severokorejskou vládou, že zadržují amerického občana, který údajně přešel do Severní Koreje z Číny 25. ledna," řekl mluvčí ministerstva zahraničí P. J. Crowley.

Podle něj Spojené státy neznají identitu amerického občana a usilují o to, aby se k němu dostaly prostřednictvím Švédska, které zastupuje americké zájmy v Severní Koreji, protože Washington a Pchjongjang neudržují diplomatické vztahy.

Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA ve čtvrtek uvedla, že KLDR zadržela Američana, který na její území přešel ilegálně z Číny. Bez dalších podrobností uvedla, že muž byl vyslýchán.

Severní Korea zadržuje i dalšího amerického občana. Loni v prosinci zatkla amerického misionáře korejského původu Roberta Parka. Jihokorejští aktivisté tehdy sdělili, že hranici do KLDR přešel proto, že chtěl upozornit na tamní porušování lidských práv.

Podle analytiků, na něž se odvolává agentura Reuters, by se Severní Korea mohla pokusit využít oba případy jako nátlakový prostředek v obtížném jednání s mezinárodním společenstvím o severokorejském jaderném programu.

Loni v srpnu se do Severní Koreje vypravil bývalý americký prezident Bill Clinton. Chtěl dosáhnout propuštění dvou amerických novinářů, které režim několik měsíců zadržoval kvůli podezření z ilegálního vstupu na severokorejské území. Reuters uvedl, že Clintonova návštěva otevřela cestu pro rozhovory USA s KLDR o jejím jaderném programu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!