Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea zkouší zbraně na postižených dětech, tvrdí přeběhlík

Severokorejští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejští vojáci. | foto: ČTK

PCHJONGJANG/PRAHA Mentálně či fyzicky postižené děti jsou v Severní Koreji používány jako „pokusní králíci“ při vývoji chemických a biologických zbraní. S tímto šokujícím sdělením přišel někdejší severokorejský důstojník Im Čon-jong, který podle televize Al-Džazíra před deseti lety uprchl do Jižní Koreje.

Když v roce 1953 utichly na Korejském poloostrově zbraně, měli na komunistickém Severu jasno - v budoucnu je ochrání pouze dostatečná odstrašující síla. A není lepšího odstrašovacího prostředku než zbraně hromadného ničení - tedy jaderné, chemické a biologické arzenály.

Nukleární ambice KLDR se veřejně projevily dvojicí pokusných výbuchů, o chemických a biologických arzenálech se ale až tak moc nemluví.

Připomenutím této skryté hrozby se nyní stalo vyprávění údajného severokorejského uprchlíka, které přinesla panarabská televize Al-Džazíra. A muž označený jako kapitán Im Čon-jong přinesl šokující zprávu: severokorejský režim prý zkouší chemické a biologické zbraně na handicapovaných dětech.

Desítky let, tisíce tun

Severní Korea zřejmě začala s vývojem chemických zbraní již v 60. letech, prý s pomocí SSSR. Nyní KLDR podle odhadů disponuje 2,5 až 5 tisíci tunami chemických zbraní. Režim má v zásobě i biologické zbraně, kvůli jejich duálnímu použití ale není množství známo."Když se narodíte s mentálním či fyzickým postižením, tak podle vlády můžete nejlépe posloužit společnosti tím, že se stanete pokusným králíkem pro testování biologických a chemických zbraní," tvrdí severokorejský přeběhlík.

Im Čon-jong prý ze Severní Koreje utekl v prosinci 1999, cestu přes hranici si společně s několika dalšími příslušníky své jednotky musel prostřílet. I po necelých deseti letech jej bedlivě hlídá jihokorejská rozvědka, neboť Pchjongjang se často snaží dezertéry likvidovat či unášet zpět. Své svědectví držel celou dobu v tajnosti, nyní se prý rozhodl promluvit kvůli tomu, že KLDR se vzhledem k zdravotním potížím jejího vůdce Kim Čong-ila stává stále méně předvídatelnou.
Někdejší kapitán severokorejské armády prý počátkem 90. let na vlastní oči viděl, jak přiměli jeho velitele k "odevzdání" mentálně postižené 12leté dcery. I když ji nechtěl vydat, nakonec tlaku ustoupil. Dívku už od té doby neviděl.

Jeden z příslušníků kapitánovy jednotky prý také na vlastní oči spatřil vojenské zařízení na ostrově ležícím u západních břehů KLDR, kde měly pokusy probíhat. Voják vyprávěl o tom, jak několik lidí nahnali do prosklené buňky. "Pak tam pustili jedovatý plyn," citoval jej kapitán Im. "A doktoři stopovali, kolik uběhlo do jejich smrti."

O "pokusných králících" pro testování smrtících zbraní již v minulosti mluvili i další severokorejští přeběhlíci. Ti ovšem zmiňovali pouze vězně, a nikoliv postižené děti.

Jak ve své červnové zprávě připomněla Mezinárodní krizová skupina (ICG), Severní Korea je jednou ze sedmi zemí světa, které doposud nepodepsaly Konvenci o chemických zbraních.

Připojila se jen k obdobnému dokumentu o biologických zbraních - byť panuje podezření, že jej porušuje - a k tzv. Ženevskému protokolu. Ten zakazuje použití těchto arzenálů v boji, nikoliv však jejich výrobu.

Testovací zařízení jsou oficiálně nazývána "chemickými továrnami", podle dostupných informací jich je něco mezi třemi a pěti. Léta se pod pláštíkem OSN těmito otřesnými metodami zabýval i jihokorejský expert Kim Sang-hun. "Doufal jsem, že se mýlím. Ale je to realita," uvedl Kim, podle nějž jsou experimenty na lidech v Severní Koreji "rozsáhlou praxí".

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...