Policie v Severní Makedonii zadržela 15 lidí kvůli tragickému požáru v nočním klubu

Autor: ,
  7:27aktualizováno  12:40
Požár v nočním klubu Pulse ve městě Kočani si vyžádal nejméně 59 obětí a 155 zraněných, 20 z nich v kritickém stavu. Zranění byli hospitalizováni i v sousedních zemích. Policie v souvislosti s tragédií zadržela 15 lidí, včetně úředníků odpovědných za vydání povolení. Klub neměl platnou licenci a únikové východy byly zablokované. Na místo dorazil i český zdravotnický tým na žádost Severní Makedonie.

V klubu Pulse ve městě Kočani se konal koncert populárního hiphopového dua DNK. První plameny v nočním klubu se objevily kolem 02:30 SEČ v noci na neděli. Pouze jeden člen skupiny přežil a byl ošetřen v nemocnici, uvedla mluvčí prokuratury Biljana Arsovská v pořadu Newshour BBC.

Původně úřady tvrdily, že se koncertu zúčastnilo 1500 lidí. Později sdělily, že v sále bylo 500 lidí, ačkoliv maximální povolená kapacita byla poloviční. Podle ministra vnitra Panče Toškovskiho společnost neměla legální licenci na provoz. Arsovská uvedla, že na deset podezřelých, kteří jsou za požár pravděpodobně zodpovědní, byl vydán zatykač, včetně „úředníků z ministerstev, která tuto licenci vydala“.

Požár se vzňal v noci ze soboty na neděli, když jiskry zasáhly strop z vysoce hořlavého materiálu. Místo, jež se nachází ve městě asi 100 kilometrů východně od hlavního města Skopje, bylo v místním tisku popsáno jako „improvizovaný noční klub“, který byl dříve skladem koberců.

Mluvčí státní prokuratury pro BBC uvedla, že v budově byl pouze „jeden fungující východ“, protože zadní dveře byly zamčené a nebylo možné je použít. Při první inspekci na místě neštěstí byly také zjištěny nedostatky hasicího systému.

Vznik požáru

Záběry, které se objevily na internetu, ukazují duo DNK, jež vzniklo v roce 2002 a během posledního desetiletí bylo na špičce severomakedonských hitparád, během vystoupení. Během jedné z písní se na pódiu zažehly dvě světlice; od jisker z nich začal hořet strop a oheň se rychle rozšířil. Lidé se snažili požár uhasit. Na záznamu je vidět, že byl klub v té době stále plný a někteří diváci přihlíželi hašení, místo aby se snažili dostat ven.

Dvacetiletá Marija Tasevová řekla stanici Channel 5 TV, že se dostala do tlačenice lidí ženoucích se k východu. Upadla na zem a ostatní po ní šlapali, než se jí podařilo uniknout. „Nevím jak, ale nějak se mi povedlo vylézt,“ řekla tiskové agentuře Reuters. „Jsem v pořádku, ale umřela tam spousta lidí,“ dodala s tím, že mezi mrtvými je i její 25letá sestra. „Já se zachránila a ona ne,“ dodala.

Podle dobrovolníka Červeného kříže Mustafy Sajdova byli v klubu převážně mladí lidé ve věku 18 až 20 let. Podle oficiálních údajů byly tři oběti a více než 20 zraněných mladší než 18 let. Lékaři uvedli, že většina zraněných utrpěla rozsáhlé popáleniny na hlavě, krku a horní části trupu.

Vlna solidarity

V noci na pondělí Česko vyslalo do Severní Makedonie skupinu zdravotníků z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v celkovém počtu do deseti vojáků z povolání. Mandát pro vyslání zdravotnického týmu resortu ministerstva obrany schválila vláda, jejíž úřad o tom v neděli večer informoval v tiskové zprávě. O pomoc požádala severomakedonská strana.

Zranění byli převezeni také do nemocnic v Řecku, Bulharsku, Srbsku, Turecku či Maďarsku. Některé země posílají do Severní Makedonie na žádost tamní vlády lékařské týmy

„Nikdo nesmí uniknout soudu a spravedlivému trestu. Nesmíme dovolit ohrožování životů nevinných lidí,“ řekl v neděli večer prezidentka Gordana Siljanovská-Davkovová v projevu k národu. „Jsme všichni v šoku, já jsem šokovaná jako matka, člověk i prezidentka,“ uvedla podle AP. Kondolence pozůstalým kromě prezidentky a místních politiků zaslala řada evropských státníků i papež František.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.