Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Makedonie se stala 30. členem NATO. ‚Je to historický úspěch,‘ řekl prezident země

NATO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NATO | foto: WikiCommons

Washington/Skopje/Brusel Severní Makedonie se dnes stala 30. členem NATO. Západobalkánské zemi se kvůli řeckým námitkám cesta do Severoatlantické aliance uvolnila až po loňské změně názvu státu. Její zástupci dnes předali příslušné listiny na americkém ministerstvu zahraničí ve Washingtonu, aby mohly být v souladu s tradicí uloženy v depozitáři amerického Kongresu.

Původní Makedonie se na Republiku Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie, oficiálně přejmenovala loni v únoru, když vstoupila v platnost takzvaná prespanská dohoda. Ta ukončila letitý spor mezi Makedonií a Řeckem. Řekové název Makedonie, používaný sousední zemí od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Blokovali proto snahu Makedonie vstoupit do EU a NATO.

Protokol o přistoupení Severní Makedonie k alianci podepsali členové NATO už loni v únoru, následně její členství ratifikovalo všech 29 parlamentů členských států.

„Severní Makedonie je nyní součástí rodiny NATO, rodiny 30 zemí a téměř jedné miliardy lidí. Rodiny založené na jistotě, že ať čelíme jakýmkoli výzvám, společně jsme všichni silnější a bezpečnější,“ uvedl v dnešním prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V pondělí má být vlajka Severní Makedonie vztyčena vedle vlajek ostatních 29 členských zemí aliance v jejím bruselském sídle a také na velitelstvích NATO v belgickém Monsu a americkém Norfolku.

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski dnes podle agentury AP s poukazem na koronavirovou krizi poznamenal, že jeho země nemůže vstup do NATO náležitě oslavit. „Ale toto je historický úspěch, který po třech desetiletích nezávislosti konečně potvrzuje makedonskou bezpečnost a zaručuje nám budoucnost. Blahopřeji vám všem. Zasloužíme si to,“ řekl Pendarovski národu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že členství Severní Makedonie v NATO „podpoří větší integraci, demokratickou reformu, obchod, bezpečnost a stabilitu v regionu“. Vstup Severní Makedonie podle Pompea rovněž potvrzuje ostatním uchazečským zemím, že „dveře NATO zůstávají otevřené těm zemím, které jsou ochotné a schopné podniknout reformy nezbytné pro splnění vysokých standardů NATO a přijmout odpovědnost i výhody vyplývající z členství“.

Pro Makedonii byl tento týden vůbec významný. Ve čtvrtek lídři Evropské unie souhlasili se zahájením přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a také s Albánií.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENEC PRO VÝROBNÍ STROJE AŽ 31.000 + 13. PLAT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 31 000 Kč