Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severoitalští radní zakázali nošení burky

Svět

  14:50
MONTEGROTTO TERME - V severoitalském Montegrotto Terme nedaleko Padovy zakázala radnice ženám nosit burku, závoj zahalující hlavu i tělo, na veřejných místech ve městě. Důvodem k zákazu je to, že takto zahalenou osobu lze jen s obtížemi identifikovat. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Itálii se nelíbí povolení nosit burku. foto: Lidové noviny

"Takové oblékání, které komplikuje či dokonce znemožňuje identifikaci osoby, nemůže být akceptováno v západní demokracii, kde je první povinností občana být vybaven průkazem totožnosti," prohlásil starosta města Luca Claudio.

Starosta, člen extrémní strany Pravice, zdůraznil, že jeho opatření nemá nic společného s nenávistí vůči cizincům, uvedla ANSA.

Zákaz přichází v napjaté době: minulý týden na severu Itálie zavraždil mladou ženu původem z Maroka její otec za milostný poměr s italským katolíkem.

V srpnu zakázal starosta severoitalského města Varallo Sesia v Piemontu ženám nosit k místním bazénům a k řece islámský koupací oblek zvaný burkini. Za porušení zákazu hrozí pokuta 500 eur (13.000 Kč).

Burkini (složenina ze slova burka a bikini) jsou plavky pro muslimské ženy, kterým islám nedovoluje odhalovat se na veřejnosti. Skládají se ze šátku, tuniky a širokých kalhot. Starosta zdůvodnil zákaz hygienickými důvody, ale také tím, že by takto zahalená žena mohla děsit malé děti.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat