25. září 2009 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severoitalští radní zakázali nošení burky

Itálii se nelíbí povolení nosit burku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Itálii se nelíbí povolení nosit burku. | foto: Lidové noviny

MONTEGROTTO TERME V severoitalském Montegrotto Terme nedaleko Padovy zakázala radnice ženám nosit burku, závoj zahalující hlavu i tělo, na veřejných místech ve městě. Důvodem k zákazu je to, že takto zahalenou osobu lze jen s obtížemi identifikovat. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

"Takové oblékání, které komplikuje či dokonce znemožňuje identifikaci osoby, nemůže být akceptováno v západní demokracii, kde je první povinností občana být vybaven průkazem totožnosti," prohlásil starosta města Luca Claudio.

Starosta, člen extrémní strany Pravice, zdůraznil, že jeho opatření nemá nic společného s nenávistí vůči cizincům, uvedla ANSA.

Zákaz přichází v napjaté době: minulý týden na severu Itálie zavraždil mladou ženu původem z Maroka její otec za milostný poměr s italským katolíkem.

V srpnu zakázal starosta severoitalského města Varallo Sesia v Piemontu ženám nosit k místním bazénům a k řece islámský koupací oblek zvaný burkini. Za porušení zákazu hrozí pokuta 500 eur (13.000 Kč).

Burkini (složenina ze slova burka a bikini) jsou plavky pro muslimské ženy, kterým islám nedovoluje odhalovat se na veřejnosti. Skládají se ze šátku, tuniky a širokých kalhot. Starosta zdůvodnil zákaz hygienickými důvody, ale také tím, že by takto zahalená žena mohla děsit malé děti.

ČTK