3. května 2019 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severokorejci trpí hladem. Zemědělská produkce je na nejnižším bodě za 10 let

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un | foto: Reuters

Ženeva Severokorejci mají rekordně malé veřejné příděly jídla. Podle OSN klesly na 300 gramů na den, což je v tuto roční dobu vůbec nejnižší úroveň. Pravděpodobné je přitom další snižování potravinových přídělů poté, co zemědělská produkce dosáhla nejnižší úrovně za poslední dekádu, uvedl v pátek v Ženevě Světový potravinový program OSN (WFP).

Náměstí Kim Ir-sena zaplnily tisícovky účastníků oslav.
Severokorejská armáda při slavnostním průvodu.

„Toto nové hodnocení potravinové bezpečnosti v Korejské lidově demokratické republice (KLDR) zjistilo, že po nejhorších sklizních za deset let, způsobených obdobími sucha, vlnami veder a záplavami, trpí silnou potravinovou nejistotou 10,1 milionu lidí, což znamená, že nemají dostatek potravin do příští sklizně,“ řekl mluvčí WFP Herve Verhoosel.

Poslední zemědělská produkce činila 4,9 milionu tun, byla tedy nejnižší od sezony 2008-2009. To vedlo podle Verhoosela k potravinovému deficitu v objemu 1,36 milionu tun.

KLDR bývá opakovaně postihována hladomorem, na který v polovině 90. let zemřely statisíce lidí.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.