11. února 2018 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severokorejská agentura vyzdvihla ‚upřímné a otevřené‘ rozhovory na OH

Jihokorejský prezident Mun Če-in (vlevo) kráčí spolu se šéfem loutkového... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejský prezident Mun Če-in (vlevo) kráčí spolu se šéfem loutkového... | foto: Reuters

SOUL Státní severokorejská tisková agentura KCNA v neděli uvedla, že delegace Severní Koreje na zimní olympiádě v Jižní Koreji vedla „upřímné a otevřené“ rozhovory v tamním prezidentem Mun Če-inem. Agentura se však nezmiňuje o pozvání jihokorejského prezidenta na návštěvu KLDR, které v sobotu učinila mladší sestra autoritářského vůdce Kim Čong-una.

Diktátorova sestra Kim Jo-čong, která je součástí delegace vysokých představitelů KLDR v Jižní Koreji, podle KCNA jihokorejskému prezidentovi během sobotních rozhovorů „zdvořile“ předala osobní dopis od severokorejského vůdce a také Munovi řekla o Kimově „úmyslu“. Agentura neupřesnila, co „úmyslem“ míní.

Jihokorejští představitelé potvrdili, že Mun byl v sobotu během oběda, který pořádal v prezidentském sídle, pozván do Pchjongjangu k přímému setkání s Kim Čong-unem. Schůzka vůdců obou Korejí se naposledy uskutečnila v roce 2007.

Kim Čong-un se chce s Munem setkat „v blízké budoucnosti“ a byl by rád, kdyby jihokorejský prezident Severní Koreu navštívil, jakmile se mu to bude hodit, řekla údajně Kim Jo-čong jihokorejskému prezidentovi. Ten podle jeho mluvčího vyzval k vytvoření „podmínek pro to, aby se schůzka mohla uskutečnit“.

KCNA citovala údajná Munova slova o tom, že mezikorejské vztahy by se měly urovnat „za každou cenu, jak naznačil předseda Kim Čong-un ve svém novoročním projevu“.

Kim Jo-čong je členkou nejvyššího orgánu vládní strany a prvním členem vládnoucího klanu z komunistické Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od tohoto krvavého konfliktu z let 1950 až 1953 obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu, a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Diktátorova sestra se s prezidentem Jižní Koreje krátce setkala už v pátek při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pchjongčchangu. Soul si od návštěvy severokorejské delegace slibuje zahájení dialogu, jiní se obávají, že Pchjongjang chce cestu jen využít k vlastní propagaci. KLDR totiž nadále odmítá vzdát se svých raketových a jaderných zbrojních programů, kvůli nimž vůči ní Rada bezpečnosti OSN zavedla sankce.

V severokorejské delegaci je také předseda parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR. Ten podle agentury Reuters prohlásil, že „i nečekané obtíže a těžké zkoušky mohou být zajisté překonány a budoucí znovusjednocení uspíšeno“, pokud bude vůle, odvaha a odhodlání k uskutečnění „nového rozkvětu mezikorejských vztahů“.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!