Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severokorejský atlet přeskočil třímetrový ostnatý plot a utekl do Jižní Koreje. Nezastavili ho vojáci ani miny

Korejská demilitarizovaná zóna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korejská demilitarizovaná zóna. | foto: Reuters

Pchjongjang Severokorejský atlet podle zahraničních médií dokázal projít skrze demilitarizovanou zónu na jižní stranu. Povedlo se mu to zřejmě díky tomu, že přeskočil třímetrový ostnatý plot. Jihokorejské úřady, které mladého muže téměř okamžitě zadržely, ho prý donutily, aby jim předvedl své skokanské umění pro doložení svého tvrzení.

Že by lidé prchali z totalitní Severní Koreje přes demilitarizovanou zónu, není zcela běžné. Jedná se totiž oboustranně o velmi pečlivě střežené území. Muž, kterému mohlo podle místních médií být něco přes dvacet let, měl údajně překonat tuto zónu přes tři metry vysoký ostnatý drát. K tomu mu údajně pomohla jeho atletická průprava.

Podle médií je zázrak, že se dokázal vyhnout senzorům i samotných hlídkám v okolí plotu. I proto byl pohraničníkům na jižní straně podezřelý, uvádí server Sky News. Přesto byl muž zaznamenán termokamerou už druhého listopadu, načež jihokorejská armáda vyslala na místo pátrací četu. Muže ale našla až druhý den zhruba kilometr uvnitř svého území.

Podle agentury Reuters nyní Jihokorejci zkoumají, jak je možné, že se muž přes demilitarizovanou zónu, která na délku měří zhruba 250 kilometrů a na šířku asi čtyři kilometry, dostal. Pásmo je totiž velmi přísně hlídané a mimo jiné také hustě podminované. Senzory, které muže měly zachytit, podle místních médií nefungovaly správně. Příslušníci armády při kontrole zjistili, že v přístrojích nebyly dotažené šrouby. Muž podle vyšetřovatelů žádné dráty nepřestřihl, ani jinak nepoškodil.

Pohraničníci mladého utečence zatkli a vyslýchali. Donutili ho údajně dokonce předvést několik gymnastických kousků, aby ověřili pravdivost jeho tvrzení. Vyšetřovatelé podle místních médií nakonec uznali, že má muž skutečně atletické nadání.

Snaha o útěk z KLDR není ničím výjimečným. Úspěšně se ale překonat severokorejské hranice podařilo od roku 1948 zhruba 32 000 lidí. Obvykle lidé ze Severní Koreji prchají přes hranici s Čínou, nikoliv přes velmi tvrdě střeženou demilitarizovanou zónu.

Zhruba pětadvacetiletý atlet, jehož jméno média zatím nezveřejnila, mohl podle vyšetřovatelů nejprve velmi náročně vyšplhat na kovový sloup, který spojuje ostnaté dráty, a následně seskočit na druhou stranu. Když ho pohraničníci dopadli, nebyl ozbrojen a opakovaně tvrdil, že se jen snaží uprchnout před brutálním režimem v KLDR.

Jak uvádí server The Times, pro utečence je často problém se někam zařadit. Mají totiž problém s tím, že jejich schopnosti, které získali v totalitním režimu, jsou často zastaralé. Není tak výjimkou, že lidé, kterým se podaří dostat pryč z KLDR, mohou trpět depresemi a tíhnout k alkoholismu. Jižní Korea se přitom takovým lidem snaží vycházet vstříc a učí je například, jak nakládat s penězi.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...