28. srpna 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sex po rozvodu? Indky musí držet celibát, aby dostaly od manžela výživné

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DILLÍ Soud v jižní Indii nedávno rozhodl, že rozvedená Kanimozhi nemůže pobírat výživné od bývalého manžela, protože byla během manželství nevěrná. Ačkoli je rozhodnutí v souladu se zákonem, aktivistky za ženská práva trápí širší vyznění rozsudku. Podle něj totiž musí dodržovat „věrnost“ i po rozvodu.

Podle indického práva nesmí žena dostávající výživné cizoložit, uvádí Geeta Pandey z Dillí pro BBC. Stejná pravidla se podle soudce týkají i rozvedených žen. Aby tuto podporu mohly odebírat nadále, musí dodržovat poslušnost. To v širším výkladu také znamená, zůstat po rozvodu v celibátu.

„Jinými slovy, při trvání manželství nesmí být žena nevěrná. Pokud to nedodrží, ztrácí právo na to, aby dostávala od manžela alimenty. Stejná situace nastává po rozvodu,“ uvedl soudce Nagamuthu.

„Pokud rozvedená žena poruší toto nařízení a začne žít v cizoložném svazku, což znamená, že udržuje sexuální vztah s jiným mužem, ztratí nárok na výživné,“ dodal.

Pro některé ženy v Indii, které balancují na hranici chudoby, však peníze od manžela představují hlavní finanční prostředek.

Aktivistky za ženská práva tvrdí, že rozsudek je děsivý.

„Jedna věc je, když soud říká, že cizoložství znamená ztrátu výživného. Ovšem rozšířit to i na dobu po rozvodu je něco zcela jiného,“ komentovala situaci Kavita Krishnanová.

„Soudce dodává že žena může žádat výživné po muži, se kterým udržuje nemanželský vztah. Copak je možné spojovat alimenty se sexem? Znamená to, že soud lidem radí, aby si brali peníze od kohokoli s kým spí?“

Indický zákon o výživném

Jasně stanovuje tři okolnosti, při kterých nemá „manželka“ nárok na výživné:

  • pokud žije v cizoložném svazku

  • pokud svého muže opustí, aniž by uvedla pádný důvod

  • pokud žijí manželé odděleně po vzájemné dohodě

pak, Lidovky.cz