Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sex za vojenská tajemství? Severokorejská Mata Hari plní stránky novin

Won Čong-hwa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Won Čong-hwa. | foto: TwitterReprofoto

SOUL Po ukončení své mise zjišťují někteří severokorejští špioni, že život v Jižní Koreji nemusí být tak špatný. Píší knihy, vystupují v televizi, pracují pro expertní skupiny a těží z fascinace svého nového domova jejich původní vlastí. Won Čong-hwa mezi ně ale nepatří. Rok poté, co si odseděla pětiletý trest za to, že pomocí sexu vymámila vojenská tajemství a plánovala vraždu důstojníků rozvědky, je Won čtyřicetiletou osamělou matkou, která přežívá z vládní podpory ve výši v přepočtu zhruba 16 000 korun měsíčně.

Její špionážní činnost v Jižní Koreji neberou dost vážně na to, aby mohla svou minulost zpeněžit, a zároveň je příliš známá na to, aby si našla normální práci. Z několika zaměstnání servírky nebo uklízečky ji zaměstnavatelé vyhodili, jakmile se provalila její minulost, kterou se před nimi pokusila utajit. "Mnohokrát jsem pomýšlela na to, že se zabiju," řekla v rozhovoru s agenturou AP.

PSALI JSME:

Stigmatizovaná imitátorka

Proti ní stojí dvě zásadní okolnosti. Objevila se totiž obvinění, že byla jen obyčejnou informátorkou, jejíž skutky nafoukli jihokorejští vyšetřovatelé snažící se očernit Pchjongjang. A uškodili jí i novináři, kteří se soustředili na sexuální aspekt jejího příběhu - to, že údajně spala s mnoha muži, ve značně konzervativní Jižní Koreji představuje stigma.

Won skončila ve vězení v roce 2008, když soud rozhodl, že se vydávala za běžnou severokorejskou přeběhlici, a pak pomocí sexu lákala tajemství od vojenských důstojníků. Média ji začala označovat za "severokorejskou Matu Hari" podle exotické tanečnice, která během první světové války s pomocí sexu získávala vojenská tajemství.

Severní Korea Soul obvinila, že se snaží vymyslet si špionážní skandál, aby očernil Pchjongjang. Won je podle severokorejského prohlášení obyčejná kriminálnice.

Mediální hvězda

Po propuštění se Won stala oblíbeným hostem televizních talk-show, kde vyprávěla o svém drsném výcviku na elitní špiónku. Tvrdila, že se vzepřela příkazům Pchjongjangu, aby jedem zavraždila dva důstojníky jihokorejské vojenské rozvědky. A mluvila také o tom, jak se zamilovala do nižšího vojenského důstojníka - muže svého života. I on později skončil ve vězení za vyzrazení vojenského tajemství.

Pod hledáčkem zvýšené pozornosti začaly jihokorejské sdělovací prostředky přehodnocovat její případ. Někteří novináři zpochybňovali význam její špionážní práce a podezření vyvolaly také výpovědi dalších přeběhlíků, kteří uvedli, že Won a její rodinu znali v KLDR.

Soud v rozsudku uvedl, že Won byla špiónka cvičená Pchjongjangem pro speciální operace, a že byla dcerou agenta zabitého při misi do Jižní Koreje v roce 1974. Ale její nevlastní otec, který do Jižní Koreje přeběhl v roce 2007, v rozhovoru uvedl, že biologický otec špiónky byl obyčejný dělník, který zemřel na infarkt. A samotná Won podle něj nedokončila střední školu a neměla nic společného se speciálními operacemi. Tato tvrzení Won popřela.

ČTĚTE TAKÉ:

I další přeběhlíci, kteří se s ní setkali před jejím zatčením a odsouzením v roce 2008, ale vypověděli, že byla často zmatená a neprofesionální, a těžko mohla být špičkově vyškolenou agentkou. "Nejspíš ji jen využívali jako informátorku. Rozhodně si nezaslouží označení špiónka," uvedl jeden ze severokorejských přeběhlíků.

Vynucená výpověď?

Část své pověsti popírá i sama Won. V rozhovorech s médii uvedla, že ji žalobci přinutili ke lživé výpovědi, především pokud jde o využívání sexu ke špionážní činnosti. Soud uvedl, že spala s řadou mužů včetně jihokorejských důstojníků a svého šéfa v agentuře, kde pracovala. Ona sama tvrdí, že sex využila jen jednou - a to k získání dokumentů z domácího počítače jistého majora armády. "To o mých vztazích s muži si vymysleli," tvrdí. "Já nejsem Mata Hari." To ale žalobci popírají.

Won si v Jižní Koreji připadá jako v pasti. Žádná televizní stanice už ji nezve kvůli pochybnostem o tom, zda vůbec byla špiónkou. A práci si najít nemůže, protože osobu s její minulostí nikdo nechce. Naposledy pracovala v restauraci, ale šéf ji vyhodil, protože se bál, že by mohla otrávit nudle.

Mnoho přeběhlíků se jí straní. Sousedi už ji vyzvali, aby se odstěhovala a zakazují svým dětem, aby se bavily s její dcerou. "Už jsem jí říkala, že by měla jít do sirotčince, že jí tam bude líp," pláče Won. "Chtěla bych se přestěhovat do nějaké země, kde mě nikdo nezná." dk spr

,

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...