130 let

Christine Blasey Fordová | foto: ČTK

‚Sexuálně mě napadl‘, řekla pod přísahou údajná oběť soudce Kavanaugha. Trump ho hájí

Svět
  •   17:04aktualizováno  21:59
WASHINGTON/PRAHA - Christine Fordová pod přísahou v senátním výboru prohlásila, že ji soudce Kavanaugh, nominovaný na pozici člena Nejvyššího soudu, jako středoškolák v opilosti sexuálně napadl a že byla přesvědčená, že ji znásilní.

Kavanaugh rozhodně a důrazně odmítl obvinění, která proti němu vznesla Fordová. K obviněním řekl, že zničila jeho jméno a poškodila rodinu. „Nikdy jsem sexuálně nikoho nenapadl. Ani na střední škole, ani na univerzitě, prostě nikdy,“ prohlásil.

Americký soudce Brett Kavanaugh byl připraven bez problémů proplout slyšeními před právním výborem Senátu USA, kde měl být následně zvolen nejnovějším členem Nejvyššího soudu USA. Jen pár dní před samotným schválením však vyplavala na povrch obvinění ze sexuálního obtěžování, kterého se měl Kavanaugh dopustit před několika desítkami let.

Trumpův kandidát na soudce Kavanaugh čelí dalšímu obvinění ze sexuálního násilí z 80. let

Christine Blaseyová Fordová, která obvinila třiapadesátiletého Kavanaugha z pokusu o znásilnění na střední škole, měla původně vypovídat před senátní komisí již v pondělí, nakonec však vypovídala až ve čtvrtek. Před právním výborem amerického Senátu budou totiž svou verzi incidentu předložili oba dva – Fordová i Kavanaugh.

„Nejsem tady, protože bych chtěla. Jsem vystrašená. Jsem tady, protože jsem přesvědčená, že to je moje občanská povinnost,“ řekla po přísaze Fordová. Řekla také, že si nepamatuje všechny podrobnosti z ono letního dne roku 1982, kdy byla napadena, takže nebude moci odpovědět na všechny otázky.

„Ale podrobnosti z té noci, kvůli které tady jsem, nikdy nezapomenu. Vryly se mi do paměti a čas od času mě pronásledují,“ uvedla Fordová. V pasáži, ve které popisovala samotné napadení, zadržovala pláč.

Bála se, že by ji mohli zabít

Fordová řekla, že ji Kavanaugh se svým kamarádem Markem Judgem v opilosti zatáhli do ložnice, kde se ji Kavanaugh snažil svléknout. Také ji zakryl rukou ústa, aby ztlumil její křik, až se obávala, že by ji takto mohl neúmyslně zabít. Judge, který již dříve tvrzení Fordové popřel, podle Fordové občas Kavanaughovi řekl, aby přestal, předtím ho ale v jeho počínání podporoval. Nakonec Judge, který se stejně jako Kavanaugh podle Fordové incidentem dobře bavil, skočil na postel k nim, takže všichni spadli, což Fordové umožnilo utéct.

Fordová senátorům řekla, že o incidentu před rodiči nemluvila, protože nechtěla, aby se dozvěděli, že byla v 15 letech na večírku, kde si dala jedno pivo. Později se obecně svěřila manželovi a teprve v květnu 2012 během sezení v manželské poradně sdělila veškeré podrobnosti.

Fordová před senátním výborem po přísaze řekla, že je vystrašená, ale že svědectví je její občanská povinnost. 

Protože mezi republikány v právním výboru není žádná žena, rozhodl se šéf výboru Chuck Grassley povolat vzhledem k citlivé povaze problému arizonskou prokurátorku Rachel Mitchellovou, která slyšení řídí. V arizonském Phoenixu má podle agentury AP pověst zkušené prokurátorky se specializací na sexuální delikty a domácí násilí.

Trumpova pozice

Protahování slyšení před právním výborem se však nelíbí prezidentu Trumpovi. Ten se několikrát na svém Twitteru opřel do demokratické strany i samotných žen, které Kavanaugha obviňují ze sexuálního obtěžování.

„Demokraté tvrdě pracují na likvidaci skvělého muže, který se může stát jedním z největších soudců našeho nejvyššího soudu v dějinách. Spřádají falešná obvinění, jaká svět dosud neviděl!“ napsal prezident. Již minulý týden se podobně rozohnil nad obviněním Fordové.

Brett Kavanaugh.
Kandidát do funkce soudce amerického nejvyššího soudu Brett Kavanaugh s...

„Nepochybuji, že kdyby ta obvinění byla tak hrozná, jak tvrdí doktorka Fordová, okamžitě by podala trestní oznámení buď ona, nebo její milující rodiče,“ vyjádřil se na Twitteru prezident. Podle amerických médií je jedním z možných důvodů, proč Trump Kavanaugha i přes obvinění podporuje, soudcův přístup k možnému vyšetřování prezidenta.

Nominovaný soudce, který by teoreticky mohl v budoucnu rozhodovat o Trumpově vydání vyšetřovatelům v kauze ovlivňování amerických voleb Ruskem, totiž během senátního slyšení uvedl, že dle jeho výkladu ústavy nemůže být prezident vydán trestnímu stíhání.

Přestože se demokratičtí senátoři snaží schvalovací proces zpomalit a vyslechnout všechny oběti, Kavanaugh má prakticky místo u Nejvyššího soudu zajištěné. Stále se totiž těší podpoře prezidenta a republikánští senátoři mají těsnou většinu, která však na schválení nominovaného soudce stačí. Hlasování má dokonce proběhnout již v pátek.

Jedinou možností zůstává protahování veškerých slyšení až do listopadu, kdy proběhnou v USA tzv. midterm election, tedy volby v polovině prezidentského mandátu. Demokraté totiž doufají, že získají po šesti letech opět většinu.

Autoři: Martin Hampejs, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás