19. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sexuální orgie starosty Györu, které nakrátko zasekly mašinérii moci Viktora Orbána

Zsolt Borkai, starosta Györu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zsolt Borkai, starosta Györu. | foto: Reuters

GYÖR/PRAHA Starosta města Györ, člen konzervativní strany maďarského premiéra, překonal skandál, který by málokterý politik zvládl. Kamery otce rodiny zachytily na jachtě s prostitutkami, kokainem a alkoholem.

V pondělí 14. října se vedení strany Fidesz, které šéfuje premiér Viktor Orbán, rozhodlo bývalého čtyřiapadesátiletého gymnastu a držitele zlaté medaile z olympijských her v Soulu donutit, aby převzal zodpovědnost za historický neúspěch v lokálních volbách. Strana doslova Zsolta Borkaie, starostu prosperujícího průmyslového města na západě Maďarska, odstrčila.

„Zsolt Borkai sice dokázal získat zlatou medaili v roce 1988, ale tentokrát umožnil kandidátům liberální levice získat zlatou medaili ve třech až pěti obvodech Budapešti a nejméně dvou dalších velkých městech,“ pronesl po nedělních volbách šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás. Opozice totiž zvítězila v sedmi velkých městech, včetně Budapešti.

Obvinit bývalého gymnastu a rovněž bývalého předsedy maďarského olympijského výboru z historického neúspěchu bylo nasnadě. Jen deset dní před volbami se totiž internetu objevilo kompromitující video, jehož hlavním protagonistou byl právě Borkai. Anonymní uživatel umístil příspěvek na pornografický server Pornhub.

Video zachycuje starostu 130 tisícového města na jachtě u chorvatského pobřeží při skutečných orgiích. Bez jakýchkoliv cenzurních prvků respektovaného otce rodiny v akci s několika prostitutkami v zátiší s lahvemi alkoholu a kokainem.

Sex, drogy a korupce

Pro stranu Fidesz založenou na konzervativních hodnotách, bránící tradiční rodinu a křesťanskou identitu Maďarska, byly tyto záběry šokující. Nešlo však jen o otázku morálky. Autor videa, který se nazval „Ďáblův advokát“ a byl údajně přítomen těmto událostem, navíc tvrdil, že tento luxusní výlet byl součástí korupčního jednání Borkaie, informoval například i americký deník Washington Post

Na záběrech je mimo jiné vidět starostův právník, muž, kterého maďarské investigativní deníky viní z korupce v otázce prodeje pozemků společnosti Audi, která v posledních letech vybudovala při Györu své továrny.

Během kampaně bylo již těžké se od sexu, drog a korupce distancovat. Fidesz se z počátku snažila skandál ututlat. Většina médií, které jsou do značné míry pod kontrolou vlády, záběry povětšinou ignorovala. Starosta sám reagoval na Facebooku. Na svém profilu publikoval fotografii rodiny s popiskem: „Zůstáváme párem, v dobrém i ve zlém.“

Poté se již Borkai na veřejnosti neukazoval. Nakonec ale musel skandálu čelit a vydal tedy video, v němž tvrdil, že „části videa jsou zmanipulované, ale jiné jsou reálné.“ „Nejsem na to hrdý a chtěl bych se omluvit především své rodině,“ uvedl s tím, že rozhodně na tento výlet nebyly využity veřejné prostředky, psala agentura Reuters.

Pád a vzestup na vrchol

Nezdálo se však, že by to stačilo. Jen 48 hodin před začátkem voleb svolal Zsolt Borkai tiskovou konferenci. V online verzi proorbánovského deníku Magyar Nemzet vyšel článek volající po starostově demisi. Vše nasvědčovalo tomu, že Viktor Orbán opustil člena své strany.

Pak ale přišel zvrat. Článek ze serveru zmizel a nedošlo ani na konferenci. Situace pro zahraniční pozorovatele vypadala zvláštně. Velice ojediněle se totiž stává, že by systém, který je pod perfektní kontrolou, vydal tolik rozporuplných signálů, napsal francouzský deník Le Monde.

Následovaly volby a v nich vládní síly v mnoha městech prohrály. Strana bývalého gymnastu odstrčila a oznámila, že opustí její řady.

Starosta Borkai však o svou podporu nepřišel. Město Györ odolalo. Bývalý gymnasta získal 44,3 procent hlasů, zatímco opoziční lídr jen 42,9 procent.

V úterý 15. října se již Zsolt Borkai neomlouval. Na krátké tiskové konferenci na radnici odepřel novinářům možnost klást otázky a uvedl, že skutečně Fidesz opouští, aby „nezpůsoboval morální předsudky“ ve straně, ale že „přes všechny překážky si obyvatelé Györu vybrali, že chtějí pokračovat v budování města s ním“, a bude tak nadále starostou města.

mhMartin Hampejs
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!