Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sexuální orgie starosty Györu, které nakrátko zasekly mašinérii moci Viktora Orbána

Zsolt Borkai, starosta Györu. foto: Reuters

GYÖR/PRAHA - Starosta města Györ, člen konzervativní strany maďarského premiéra, překonal skandál, který by málokterý politik zvládl. Kamery otce rodiny zachytily na jachtě s prostitutkami, kokainem a alkoholem.
  5:00

V pondělí 14. října se vedení strany Fidesz, které šéfuje premiér Viktor Orbán, rozhodlo bývalého čtyřiapadesátiletého gymnastu a držitele zlaté medaile z olympijských her v Soulu donutit, aby převzal zodpovědnost za historický neúspěch v lokálních volbách. Strana doslova Zsolta Borkaie, starostu prosperujícího průmyslového města na západě Maďarska, odstrčila.

Orbán pohrozil použitím síly na ochranu Evropské unie, pokud Turecko pustí migranty

„Zsolt Borkai sice dokázal získat zlatou medaili v roce 1988, ale tentokrát umožnil kandidátům liberální levice získat zlatou medaili ve třech až pěti obvodech Budapešti a nejméně dvou dalších velkých městech,“ pronesl po nedělních volbách šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás. Opozice totiž zvítězila v sedmi velkých městech, včetně Budapešti.

Obvinit bývalého gymnastu a rovněž bývalého předsedy maďarského olympijského výboru z historického neúspěchu bylo nasnadě. Jen deset dní před volbami se totiž internetu objevilo kompromitující video, jehož hlavním protagonistou byl právě Borkai. Anonymní uživatel umístil příspěvek na pornografický server Pornhub.

Video zachycuje starostu 130 tisícového města na jachtě u chorvatského pobřeží při skutečných orgiích. Bez jakýchkoliv cenzurních prvků respektovaného otce rodiny v akci s několika prostitutkami v zátiší s lahvemi alkoholu a kokainem.

Sex, drogy a korupce

Pro stranu Fidesz založenou na konzervativních hodnotách, bránící tradiční rodinu a křesťanskou identitu Maďarska, byly tyto záběry šokující. Nešlo však jen o otázku morálky. Autor videa, který se nazval „Ďáblův advokát“ a byl údajně přítomen těmto událostem, navíc tvrdil, že tento luxusní výlet byl součástí korupčního jednání Borkaie, informoval například i americký deník Washington Post

Na záběrech je mimo jiné vidět starostův právník, muž, kterého maďarské investigativní deníky viní z korupce v otázce prodeje pozemků společnosti Audi, která v posledních letech vybudovala při Györu své továrny.

Během kampaně bylo již těžké se od sexu, drog a korupce distancovat. Fidesz se z počátku snažila skandál ututlat. Většina médií, které jsou do značné míry pod kontrolou vlády, záběry povětšinou ignorovala. Starosta sám reagoval na Facebooku. Na svém profilu publikoval fotografii rodiny s popiskem: „Zůstáváme párem, v dobrém i ve zlém.“

Poté se již Borkai na veřejnosti neukazoval. Nakonec ale musel skandálu čelit a vydal tedy video, v němž tvrdil, že „části videa jsou zmanipulované, ale jiné jsou reálné.“ „Nejsem na to hrdý a chtěl bych se omluvit především své rodině,“ uvedl s tím, že rozhodně na tento výlet nebyly využity veřejné prostředky, psala agentura Reuters.

Pád a vzestup na vrchol

Nezdálo se však, že by to stačilo. Jen 48 hodin před začátkem voleb svolal Zsolt Borkai tiskovou konferenci. V online verzi proorbánovského deníku Magyar Nemzet vyšel článek volající po starostově demisi. Vše nasvědčovalo tomu, že Viktor Orbán opustil člena své strany.

Pak ale přišel zvrat. Článek ze serveru zmizel a nedošlo ani na konferenci. Situace pro zahraniční pozorovatele vypadala zvláštně. Velice ojediněle se totiž stává, že by systém, který je pod perfektní kontrolou, vydal tolik rozporuplných signálů, napsal francouzský deník Le Monde.

Orbán v komunálních volbách ztratil Budapešť a další velká města, jeho Fidesz ale vyhrál ve všech župách

Následovaly volby a v nich vládní síly v mnoha městech prohrály. Strana bývalého gymnastu odstrčila a oznámila, že opustí její řady.

Starosta Borkai však o svou podporu nepřišel. Město Györ odolalo. Bývalý gymnasta získal 44,3 procent hlasů, zatímco opoziční lídr jen 42,9 procent.

V úterý 15. října se již Zsolt Borkai neomlouval. Na krátké tiskové konferenci na radnici odepřel novinářům možnost klást otázky a uvedl, že skutečně Fidesz opouští, aby „nezpůsoboval morální předsudky“ ve straně, ale že „přes všechny překážky si obyvatelé Györu vybrali, že chtějí pokračovat v budování města s ním“, a bude tak nadále starostou města.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat