Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Iniciační rituál nutí děti k pohlavnímu styku s 'hyenami'

Svět

  9:00
"Měla bys spát s mužem, zbavit se dětského prachu. Když to neuděláš, tvé tělo napadne choroba." Taková slova zaznívají během iniciačních rituálů v africkém Malawi. Rituální pohlavní styk uvádí do světa dospělých dívky, které jsou leckdy mladší deseti let. Jednou z nich byla i dnes patnáctiletá Grace. Svůj příběh vylíčila CNN.

Patnáctiletá Grace (na snímku z reportáže CNN) podala svědectví o sexuálních iniciačních rituálech, jimž jsou v africkém Malawi podrobovány malé děti. foto: CNNReprofoto

Malá Grace strávila prvních deset let svého života v rodné vesnici v jihomalawijském okrese Chiradzulu. Když oslavila desáté narozeniny, rodiče ji poslali na týdenní pobyt v nedalekém táboře pro mladé dívky. Grace měla jen mlhavou představu, co se na táboře bude dít, ale příliš ji to netrápilo - stejnou cestu měly podstoupit i její stejně staré kamarádky, a tak se spolu s nimi těšila na prázdniny a nové zážitky. "Byly jsme šťastné, protože jsme nevěděly, co nás čeká," vzpomíná.

ČTĚTE TAKÉ:

Sexuální očistu, nebo nemoc

Tábor je opředený tajemstvím z dobrého důvodu. V jeho areálu se totiž odehrávají tradiční iniciační rituály, které mladým dívkám otevírají dveře do dospělosti. Po příjezdu se Grace a jejích kamarádek chopily starší ženy, které dívkám začaly vysvětlovat, co dospělý život obnáší. Začaly pravidly chování a výukou domácích prací, ale pozornost se brzy přesunula k sexuální výchově.

Ženy shromážděným dívkám názorně předváděly sexuální polohy. „Měla bys na sobě mít muže a tančit, aby byl šťastný,“ vysvětlily jim. Poté je vyzvaly, aby podstoupily „sexuální očistu“ (kusasa fumbi) - tedy rituální pohlavní styk, jenž dívky zbaví jejich nezkušenosti a uvede je do dospělosti. Ty, které by chtěly odmítnout, varovaly před děsivými následky. "Měla bys spát s mužem, zbavit se dětského prachu. Když to neuděláš, tvé tělo napadne choroba," pohrozily jim.

Vyděšené dívky nedokázaly svému strachu vzdorovat a souhlasily. "Sexuální očistu" na nich vykonal dospělý muž, kterému se přezdívá fisi neboli hyena. Grace však odmítla.

V kultuře, kde jsou iniciační rituály tradicí stmelenou mnoha generacemi, tím projevila obrovskou statečnost, upozorňuje Harriet Chanzová ze Světové zdravotnické organizace (WHO). "Ty dívky nemají na výběr. Jejich rodiče a opatrovníci je do toho nutí. Na toho, kdo odmítne, se pohlíží jako na vyvržence," vysvětlila Chanzová reportérce stanice CNN.

K předčasnému sexuálnímu životu jsou v Malawi vedeny i mladší dívky, než byla Grace a její kamarádky. Místní Výbor pro lidská práva uvádí, že o panenství mnohdy přicházejí i šestiletá děvčata.

Výmluvná čísla

Výmluvná jsou také čísla. Ve světovém žebříčku, který mapuje počet dětských manželství, zastává Malawi nelichotivé desáté místo. 35 procent těhotenství se týká nezletilých děvčat a podle UNICEF má země jednu z nejvyšších úmrtností rodiček vůbec. Čím je matka mladší, tím větší pravděpodobnost zdravotních komplikací.

Ani dívky, jež mají to štěstí a během opakované "sexuální očisty" neotěhotní, nemají vyhráno. "Hyeny nepoužívají ochranu a znám mnoho děvčat, které se během styku nakazily virem HIV," upozorňuje Joyce Mkandawirová z malawijské neziskové organizace Girls Empowerment Network Malawi. Infikována virem HIV je celá desetina malawijské populace.

Nic z toho se však Grace v táboře nedozvěděla. O tom, co se tam dělo, se nediskutovalo ani po návratu. "Nemluvíte o tom s nikým - ani s vlastní matkou. O tajemstvích mluvit nemůžete," vysvětluje kolegyně Mkandawirové Naomi Nkhonjerová.

Dětská manželství

Prvních deset míst žebříčku WHO, jenž mapuje procentuální podíl dětských manželství:

  1. Niger - 75%
  2. Čad - 68%
  3. Středoafrická republika - 68%
  4. Bangladéš - 66%
  5. Guinea - 63%
  6. Mozambik - 56%
  7. Mali - 55%
  8. Burkina Faso - 52%
  9. Jižní Súdán - 52%
  10. Malawi - 50%

Boj za změnu

Dnes je Grace patnáct let. Díky fondu OSN chodí do školy a manželství, tvrdí, pro ni nepřipadá v úvahu, dokud studia nedokončí. Na práci má ostatně lepší věci - je jednou z mála malawijských dívek, jež se o svých zkušenostech nebojí mluvit, a ve spolupráci s OSN a místními nevládními organizacemi se proti "sexuální očistě" snaží bojovat.

Na její straně stojí i místní úřady. Mluvčí malawijského ministerstva zdravotnictví Henry Chimbali tvrdí, že na iniciačních rituálech jako takových není nic špatného, problematická však bývá jejich praxe. "Víme, že ne všechny kulturní zvyklosti je třeba zastavit, ale některé z nich se nutně musí přizpůsobit," uvedl pro CNN.

Sloužit k tomu má síť speciálních vzdělávacích programů, které malawijská vláda navrhla ve spolupráci s odborníky. Změna je běh na dlouhou trať, uznává Chimbali, ale zároveň dodává, že v posledních letech počet dětských těhotenství či sexuálních infekcí nepatrně poklesl.

"Sexuální výchova tohoto typu nepřináší žádné výhody a dívkám škodí. Proč něco takového učit děti, kterým je devět nebo deset let?" uzavírá Joyce Mkandawirová. 

Malawi leží v jihovýchodní části afrického kontinentu.

Malawi leží v jihovýchodní části afrického kontinentu.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...