28. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sháněl ‚kompro‘ a odstranil nepohodlné. Trumpův právník se na Ukrajině činil

Bývalý starosta New Yorku a poradce Donalda Trumpa Rudy Giuliani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta New Yorku a poradce Donalda Trumpa Rudy Giuliani | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Bez pověření a neveřejně. Trumpův osobní právník se na Ukrajině angažoval více než rok. Hledal totiž špínu na exviceprezidenta Joea Bidena. Při honu za informacemi ale i odstraňoval ty, kteří mu stáli v cestě. Třeba americkou velvyslankyni.

Rudolph Giuliani byl kdysi uznávaným starostou New Yorku. Právě on se musel vypořádávat s teroristickými útoky z 11. září 2001 a to, jakým způsobem následující události zvládl, mu přineslo velkou popularitu. Již tehdy se setkal s Donaldem Trumpem, který ve městě podnikal s realitami.

O řadu let později byl jedním z prvních podporovatelů Donalda Trumpa v boji o Bílý dům. Po vítězství ve volbách byl bývalý starosta New Yorku dokonce jedním z kandidátů na post ministra zahraničí USA.

Nakonec se jím ale nestal a Giuliani zmizel novinářům z radaru. Vrátil se, až se naplno rozjelo vyšetřování kauzy prezidentovy spolupráce s Ruskem a Giuliani se stal Trumpovým osobním právníkem. Od té doby pravidelně vystupoval v televizi Fox News, kde prezidenta obhajoval.

Právník na Ukrajině

Přestože Rudy Giuliani neměl žádnou funkci ve vládě ani na pozici poradce, ocitl se po několika letech v centru skandálu kolem červencového rozhovoru prezidenta Trumpa se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenskym, který ve výsledku vedl k zahájení procesu odvolání prezidenta z funkce.

Jak do této situace zapadá Giuliani? Prezidentův právník totiž téměř rok před zveřejněním inkriminujícího telefonátu komunikoval s lidmi na Ukrajině, aby získal kompromitující materiály na bývalého viceprezidenta Bidena.

Republikánský kandidát Trump mluví s bývalým newyorským starostou Giulianim.

Donald Trump mluví s bývalým newyorským starostou Giulianim.

Giuliani se scházel s „užitečnými“ lidmi. Jedním z nich byl například tehdejší generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko, protřelý politik, který se do funkce dostal ještě za minulé garnitury Petra Porošenka a byl v rámci zachování postu ochoten změnit strany a oddat se Zelenského protikorupčnímu tažení.

Reportér deníku The Washington Post Greg Miller situaci popsal následovně: „Giuliani si na Ukrajině vytvořil pozici zástupce prezidenta, který pracuje naprosto mimo oficiální kanály. Rozhodně nepodporoval zájmy Spojených států.“

Giuliani měl dva jasné cíle – získat informace o Bidenovi a zjistit více informací o jednáních bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta na Ukrajině. Jeho výhodou dozajista bylo, že měl přístup do Bílého domu, ale nebyl svázán s politikou USA. Setkával se s ukrajinskými podnikateli a právníky a dokonce si najal dva asistenty, aby jej zastupovali na Ukrajině.

Ambasadorka pryč

A zároveň se pokoušel odstranit kohokoliv, kdo by mu mohl překážet v dosažení cílů, jako například americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Louise Yovanovitchová.

„Velvyslankyně pracuje pro Hillary Clintonovou, Demokraty a George Sorose,“ obvinil začátkem roku velvyslankyni v televizi Giuliani, vytvořil v Bílém domě přesvědčení, že je Yovanovitchová součástí spiknutí a podrývá prezidentovu autoritu.

Kariérní diplomatka, kterou odborná veřejnost vnímala jako dobrou apolitickou volbu, nakonec v květnu letošního roku pozici opustila, přestože na ní nebyly žádné stížnosti a její mandát ještě nevypršel.

Rudy Giuliani v dokumentu National Geographic Giuliani’s 9/11.

Rudy Giuliani v dokumentu National Geographic Giuliani’s 9/11.

Podle informací deníku Washington Post byli z chování Giulianiho na Ukrajině zmatení zaměstnanci ministerstva vnitra, ale i pracovníci CIA. Tuto situaci ideálně dokresluje stížnost na prezidentovo chování z letošního srpna: „Slyšel jsem od mnoha pracovníků vlády, že byli hluboce znepokojeni chováním Giulianiho, nabourávání rozhodovacího procesu v otázkách národní bezpečnosti.“

Řada diplomatů se také začala zajímat, proč byla velvyslankyně odvolána a naráželi na další a další problémy. Proč se Giuliani stýká s prokurátory? Proč USA zadržují vojenskou pomoc Ukrajině, přestože již byla odsouhlasena? Napříč administrativou se objevil pocit, že prezident vztah s Ukrajinou využívá k vlastnímu zisku. A zaměstnanci Bílého domu se podle Grega Millera sami začali obávat hovoru Zelenského s Trumpem

„Báli jsme se, že celý rozhovor vlastně vůbec nebude o vztahu USA a Ukrajiny,“ popsal jeden ze členů administrativy. Právě tak totiž celá situace dopadla. Donald Trump tak nakonec bude muset čelit procesu odvolání. A Rudy Giuliani sám vše připouští.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!