Se zprávou přišly agentury TASS a RIA Novosti. Západní diplomatické zdroje citované agenturami AP a Reuters ale považují prohlášení o shodě za nesprávné. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf podle agentury Reuters věří, že práce na vypracování návrhu textu dohody začnou ještě ve středu. Agentura DPA s odvoláním na íránský tisk uvedla, že jednání bylo přerušeno a že bude pokračovat ráno.
Diplomatický závod s časem: na dohodu s Íránem zbývají jen hodiny![]() |
„S dostatečnou důvěrou lze říci, že ministři (zahraničí) dosáhli obecné shody ve všech klíčových aspektech konečného urovnání tohoto problému,“ řekl Lavrov. Dodal, že práce na návrhu písemné dohody začnou v příštích hodinách a že možné ujednání zahrnuje kontrolu íránského programu Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) či kroky k uvolnění sankcí, kterým Teherán čelí.
„Není to pravda,“ citoval Reuters odpověď nejmenovaného diplomata na dotaz, zda skutečně byla dosažena shoda ve všech klíčových bodech.
Zaríf se podobně jako Lavrov domnívá, že příprava návrhu může začít. „S ostatními stranami jsme vedli velmi dobrou diskuzi... Doufáme, že s přípravou návrhu textu začneme ve středu,“ řekl Zaríf novinářům.
Bílý dům v noci na středu bez dalších podrobností oznámil, že americký prezident Barack Obama byl o vývoji v Lausanne informován.
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius se rozhodl ze Švýcarska vrátit do Paříže a zpět podle francouzské delegace přicestuje, pokud to bude užitečné.
DPA s odvoláním na íránská média uvedla, že rozhovory by po nočním přerušení měly začít v 8:00 SELČ.
Rozhovory se protáhly
Rozhovory se oproti původnímu závazku dosáhnout do 31. března rámcovou dohodu protáhly přes půlnoc. Následně se objevily v médiích informace, že mocnosti na Teherán tlačily, aby rozhodnutí padlo do svítání. Další diplomatické zdroje ale takové ultimátum popřely. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest nicméně v úterý večer uvedl, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody, Spojené státy nebudou čekat do 30. června a jeho diplomaté jednání opustí. Do konce června mají být vypracovány podrobnosti rámcové dohody.
Smyslem rozhovorů, které s Teheránem vedou USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo, je vyloučit možnost, že Írán bude v rámci svého jaderného programu pracovat na atomové bombě. Výměnou mají být zrušeny protiíránské sankce. S Íránem se vyjednává desítku let, ale až v roce 2013 se podařilo dospět k dočasnému ujednání, které umožnilo částečně sankce uvolnit. Počítalo se s tím, že po roce bude uzavřena konečná dohoda, ale jednání o ní byla obtížná a musela být dvakrát prodloužena.