4. srpna 2017 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sibiřský diamantový důl zatopila voda, 17 osob se pohřešuje

Důlní vozík - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní vozík - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MOSKVA Diamantový důl ruské firmy Alrosa na východě Sibiře zatopila voda. Oznámila to dnes agentura Interfax. V době havárie bylo v dolu 152 lidí, které se záchranáři snaží evakuovat. Sedmnáct osob se pohřešuje.

Důl Mir se nachází u města Mirnyj v Jakutsku. Voda do dolu podle Interfaxu pronikla zřejmě z vodního rezervoáru v důsledku technické poruchy. Důl, kde se diamanty těží od poloviny 50. let minulého století, je hluboký 525 metrů. Zatopen byl úsek v hloubce 210 metrů.

Záchranné práce podle ruských médií komplikuje skutečnost, že havárii doprovázel výpadek proudu. Na povrch se podařilo dopravit 102 horníků, s dalšími 33 jsou záchranáři v kontaktu. O osudu sedmnácti osob se nic neví.

Na dolu Mir, který je nejstarším provozem společnosti Alrosa, se havárie stala už koncem července. Při sesuvu horniny tam byl zavalen důlní stroj, v němž jeden člověk zahynul.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!