Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Signál naděje.‘ Čaputové k výhře v prezidentských volbách gratulují doma i v zahraničí

Svět

  1:53aktualizováno  18:33
Praha - První slovenská prezidentka v historii. Tou se stala právnička Zuzana Čaputová v noci ze soboty na neděli. Favoritkou byla už podle zveřejněných průzkumů, jejich výsledky se brzy potvrdily. Řada politiků tak budoucí prezidentce gratulovala již v průběhu večera.

Končící prezident Andrej Kiska blahopřeje své nástupkyni Zuzaně Čaputové ve volebním štábu v Bratislavě po sečtení většiny výsledků hlasování druhého kola prezidentských voleb. foto: ČTK

Slovenský premiér Peter Pellegrini napsal na Facebooku, že věří v konstruktivní spolupráci při řešení problémů Slovenska.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v rámci gratulace prezidentce Čaputové uvedl, že je podle něho zárukou tolerance, slušnosti v politice a vlády práva.

Ke gratulacím se přidal i český prezidentský úřad. „Blahopřejeme Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Věříme, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské čtyřky zůstanou nadstandardní. Těšíme se na setkání v České republice!,“ napsal dnes ráno na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

V podobném duchu se vyjádřil i český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Slováci svou volbou jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci své země a zájem na co nejlepších vztazích se svým sousedy. Slovensko je nám Čechům ze všech zemí nejblíž,“ napsal Petříček. Sama Čaputová zmínila, že Čechy vnímá jako „bratrský národ“.

„Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku,“ napsal Babiš na Twitteru. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. „Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci,“ dodal český premiér, který je rodákem z Bratislavy.

Poražený prezidentský kandidát Maroš Šefčovič Čaputové telefonoval, poslal jí také květiny. „Řekl jsem jí, že od dnešního večera má velkou zodpovědnost,“ nastínil obsah rozhovoru Šefčovič.

Čaputová podle Kisky může vrátit důvěru ve stát

Své nástupkyni pogratuloval i současný prezident Andrej Kiska. „Právě nyní potřebujeme prezidentku, jako je paní Čaputová. Potřebujeme vrátit důvěru lidí ve stát. Jsem nesmírně šťastný, že si Slovensko zvolilo přesně takovou prezidentku, která toto bude hájit,“ popsal prezident.

Jako jeden z prvních své blahopřání do volebního štábu Čaputové poslal slovenský poslanec Igor Matovič. Záhy se k němu přidal i senátor Jiří Drahoš, který si loni sám vyzkoušel, jaké to je být ve druhém kole prezidentských voleb. „Gratuluji Zuzaně Čaputové k historickému úspěchu! Je to skvělá zpráva nejen pro Slovensko,“ napsal Drahoš na Twitteru.

31.března 2019 v 00:17, příspěvek archivován: 31.března 2019 v 01:47

Zvolení Zuzany Čaputové je dobrou zprávou pro ČR. Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí.

Čaputové k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval také předseda ODS Petr Fiala. „Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili,“ dodal.

Blahopřání na Twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

Čaputová promluvila i o tom, že by lidé měli hledat co je spojuje a odložit své...
Dav dlouhou dobu skandoval jméno budoucí slovenské prezidentky, když...

„Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji,“ vzkázal na Slovensko předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Místopředseda ODS Martin Kupka i předseda SPD Tomio Okamura doufají, že zvolení Zuzany Čaputové prezidentkou Slovenska nebude mít zásadní vliv na fungování visegrádské čtyřky (V4). Řekli to v pondělí v pořadu Partie v televizi Prima. První místopředseda ČSSD Roman Onderka doufá, že Čaputová bude více komunikovat s předsedou nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem.

Během večera budoucí prezidentce pogratulovala i slovenská strana Svoboda a Solidarita. „Má všechny předpoklady být dobrou prezidentkou, která bude důstojně reprezentovat Slovensko navenek a rozvážně přistupovat k domácím problémům, které rozdělují společnost,“ uvedla strana.

31.března 2019 v 00:20, příspěvek archivován: 31.března 2019 v 01:47

Congratulations Zuzana Čaputová, President-elect of #Slovakia! Wishing lots of success serving your country and its people!

Čaputové ke zvolení poblahopřál i Rick Zedník za organizaci sdružující ženské političky, nebo šéf evropských liberálů Guy Verhofstadt. „Slováci vyslali Evropě signál naděje,“ napsal na Twitteru. Čaputovou podpořila i současná litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová

Zuzana Čaputová zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb na Slovensku s 58,40 % hlasů. Maroše Šefčoviče volilo 41,59 % voličů. Všechny volební okrsky byly sečteny krátce před půl druhou hodinou v noci ze soboty na neděli.

Zahraniční média o Čaputové

"Korupce a změna politického stylu byly hlavními tématy před klíčovým hlasováním, které se konalo rok po zavraždění novináře Kuciaka, který vyšetřoval případy podvodů ve vysokých kruzích, a jeho snoubenky," napsal Reuters. Čaputová se v kampani zasazovala o skoncování se stavem, kdy stát ovládají "lidé, kteří tahají za nitky v pozadí". Na to podle průzkumů slyšeli hlavně mladší a vzdělanější voliči, poznamenala agentura a připomněla, že hlava státu na Slovensku má sice poměrně malé pravomoci, ale jmenuje premiéra a může zablokovat jmenování klíčových prokurátorů a soudců.

Vítězství Čaputové podle Reuters komplikuje plán bývalého premiéra a předsedy vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica opustit politiku tím, že se stane předsedou ústavního soudu. Může také povzbudit opoziční strany, aby se pokusily porazit Směr-SD v parlamentních volbách v příštím roce, ale podle politických analytiků by liberální prezidentka také mohla zmobilizovat Směr-SD a protisystémové voliče.

Polský deník Rzeczpospolita ve článku nazvaném "Paní prezidentka z Bratislavy" píše, že premiér Peter Pellegrini ze Směru-SD sice řekl, že věří v konstruktivní spolupráci s novou hlavou státu při řešení problémů Slovenska, ale nebude to mít lehké. "Čaputová vyhrála na vlně protestů proti Směru," připomíná Rzeczpospolita.

Agentura AP označila Čaputovou za "stoupající hvězdu slovenské politiky". Pětačtyřicetiletá právnička má sice málo zkušeností v politice, ale získala si voliče zděšené korupcí a politiky hlavního proudu. Zdůraznila také, že v konzervativní katolické zemi uspěla rozvedená matka dvou dětí, která se vyjadřovala ve prospěch práv homosexuálů a postavila se proti zákazu interrupcí. Také německý Der Spiegel poukazuje na to, že její liberální pohledy jsou na celkem konzervativním Slovensku neobvyklé.

Britská stanice BBC zdůraznila, že první slovenskou prezidentkou se stává osobnost, která volby pojala jako boj mezi dobrem a zlem. Protikorupční aktivistka sice nemá skoro žádné politické zkušenosti, ale dokázala porazit ostříleného diplomata Maroše Šefčoviče nominovaného vládnoucí stranou.

"První žena, která vyhrála slovenské prezidentské volby, je sice nováček v politice, ale i vynikající řečník," poznamenala agentura AFP. Čaputová podle ní těžila z rozčarování voličů z vládnoucí koalice a v očích voličů se stala odpovědí na volání po změně. "Vítězství Čaputové má velkou symbolickou sílu, protože zastává názory, pro které se doposud v zemích středovýchodní Evropy těžko získávala většina," poznamenává německý Die Zeit.

Rzeczpospolita upozorňuje, že Šefčovič se ve druhém kole snažil získat voliče protizápadního populisty Štefana Harabina i Mariána Kotleby, který bývá nazývaný neonacistou. "Muselo to zaskočit evropské socialisty, jejichž lídr v Evropském parlamentu, Němec Udo Bullmann, ho před dvěma měsíci nazval skvělým kandidátem," píše polský deník. Šefčovič se postavil proti hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT), přitom v minulosti se v Bruselu účastnil pochodů Gay Pride, připomíná v Rzeczpospolité slovenský spisovatel Michal Hvorecký. Také deník Gazeta Wyborcza si v článku pojmenovaném "Zázrak nad Tatrami" všímá, že Šefčovičova snaha stavět se do role obhájce konzervativních hodnot mu nevyšla. V této souvislosti připomíná, že nebyl schopen odříkat celé desatero.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...