21. května 2019 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sílících demonstrací proti Babišovi a Benešové si všímají i zahraniční agentury

Organizátoři vyzvali ke shromáždění občanů s transparenty odkazujícími k různým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizátoři vyzvali ke shromáždění občanů s transparenty odkazujícími k různým... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Úterní další pražský protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti spojený s požadavky demise premiéra Andreje Babiše zaznamenaly zahraniční tiskové agentury. Některé uvádějí, že demonstrace jsou stále početnější, a americká AP píše, že místo dřívějšího Staroměstského náměstí tentokrát organizátoři zvolili pro akci mnohem větší Václavské náměstí.

Ministr spravedlnosti má v Česku významnou kontrolu nad prokuraturou a protestující jsou znepokojeni, že nová ministryně byla jmenována do funkce krátce po dubnovém obvinění premiéra Andreje Babiše, píše AP. Upozorňuje, že Benešová jako poslankyně hlasovala proti žádosti policie, aby byl Babiš zbaven poslanecké imunity.

Populistický premiér Babiš čelí podezření ze zpronevěry subvencí Evropské unie a ministryně spravedlnosti Benešová může ovlivňovat činnost prokuratury, napsala německá agentura DPA s odvoláním na tvrzení Babišových kritiků. Dodává, že Benešová je považována za „důvěrnici“ prezidenta Miloše Zemana, a poznamenává, že na demonstraci byli mimo jiné katolický biskup Václav Malý nebo slavný hokejový brankář Dominik Hašek.

Demonstrující se rozprostřeli v davu českou vlajku.
Pokud se situace nezmění, další demonstrace proběhne na Václavském náměstí 4....

Rakouská agentura APA upozornila, že jde o čtvrtou demonstraci proti Benešové. Napsala, že účastníci protestu volali po demisi nové ministryně i premiéra a žádali nezávislou justici. Stejně jako další agentury také APA uvádí, že podle organizátorů přišlo na Václavské náměstí 50 000 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz