Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Britové už údajně znají zdroj novičoku. A Skripalová vzkazuje: ‚Sílím každý den‘

Svět

  17:01aktualizováno  17:54
LONDÝN - Britští analytici údajně přišli na to, že bojová látka typu novičok, kterou byl v březnu na jihu Anglie otráven bývalý ruský dvojí agent Sergej Skripal s dcerou Julijí, pochází pravděpodobně z tajné ruské laboratoře. Skripalová se již z otravy natolik vzpamatovala, že může i mluvit. Je jí den ode dne lépe, ale je dezorientovaná.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta. foto: ČTK

Mezitím západní diplomaté, včetně tří českých, které Rusko recipročně vypovědělo, se začali před vypršením dnešní lhůty vracet do zemí původu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov si v souvislosti s tímto případem postěžoval, že Západ se pokouší o „démonizaci Ruska“.

Podle deníku The Times byli britští vyšetřovatelé kombinací poznatků vědců a zpravodajských informací schopni už ve dnech bezprostředně po útoku zdroj otravné látky identifikovat. List se přitom odvolal na zdroje v bezpečnostních službách. Novičok prý pochází z tajné ruské laboratoře. Bezpečnostní experti si nejsou stoprocentně jisti, ale o místě výroby jsou přesvědčeni s vysokou mírou pravděpodobnosti, upozornil list.

Že jde o novičok, potvrdili už dříve britští vědci v chemických laboratořích v Porton Downu. Kde byla látka vyrobena, ale nezkoumali, což ostatně podle britských i ruských expertů ani není technicky možné.

Tajemník německého ministerstva zahraničí pro vztahy s Ruskem Gernot Erler vyzval Británii, aby předložila důkaz, že Rusko stálo za otravou. Uznal, že Londýn zřejmě disponuje dalšími informacemi, ty však nejsou veřejně známé a celá kauza je tudíž netransparentní.

Britští vyšetřovatelé podle listu The Daily Mail rovněž prověřují totožnost Rusa, který den před otravou Skripalových cestoval ve stejném letadle, v němž se dcera někdejšího agenta Julija vracela z Moskvy do Londýna. Podezřelá osoba strávila v Británii jen několik hodin a policie zkoumá, za jakým účelem muž z Ruska přijel, napsal deník.

Julija Skripalová dnes prostřednictvím policie poskytla vyjádření o svém zdravotním stavu a uvedla, že se jí každým dnem vracejí síly. „Jistě si uvědomujete, že celá záležitost je poněkud dezorientující, a doufám, že budete respektovat mé soukromí a soukromí mé rodiny během mé rekonvalescence,“ dodala Skripalová.

Od amerického velvyslanectví v Moskvě ráno odjely tři autobusy, které podle médií dopravily na letiště diplomaty vyhoštěné z Ruska. Moskva minulý týden nařídila 60 pracovníkům amerického diplomatického zastoupení odjezd ze země. Vedle vyhoštění diplomatů rozhodlo Rusko o uzavření amerického konzulátu v Petrohradě.

Rusko dnes opustí i další vypovězení diplomaté včetně trojice Čechů. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že jeden český diplomat již odcestoval, zbylí dva tak učiní během dne.

Sestřenice Skripalové Viktorija řekla novinářům, že se do Británie za otrávenou příbuznou hodlá vydat, aby mimo jiné zjistila, „zda se chce vrátit do vlasti“. V rozhovoru s The Times vyslovila také podezření, že by za otravou mohl být Julijin bývalý partner, který je prý lačný peněz.

Pomoc Viktoriji nabídla Marina Litviněnková, vdova po bývalém ruském agentovi otráveném v Londýně v roce 2006 radioaktivním poloniem. Litviněnková žije v Británii a podle zpravodajské stanice BBC nabídla veškerou pomoc, protože se v minulosti ocitla v podobné situaci jako Skripalovi.

Ministr Lavrov prohlásil, že kvůli další démonizaci Ruska se organizují hrubé provokace. Vyhoštění ruských diplomatů, ke kterému přistoupila Británie a její spojenci, označil za výsměch mezinárodnímu právu, diplomatické etice i obyčejné slušnosti.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...