Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mohutné exploze zničily část Bejrútu, nejméně 135 mrtvých a 5000 zraněných. Mluví se o nehodě při sváření skladu

Svět

  18:53aktualizováno  5. srpna 18:41
Bejrút/Praha - Úterní výbuch v libanonské metropoli Bejrútu nepřežilo 135 lidí a zranilo se 5000 lidí. Sdělil to ve středu ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Podle bejrútského guvernéra Marvána Abbúda výbuch způsobil škody v hodnotě tří až pěti miliard dolarů (66 až 110 miliard korun). Podle něj přišlo o domov až 300 000 lidí a úřady se jim snaží zajistit jídlo, vodu a provizorní přístřeší. Výbuch nastal v přístavním skladišti, kde bylo uloženo 2750 tun dusičnanu amonného. Vláda vyhlásila v Bejrútu na čtrnáct dní výjimečný stav a nařídila umístit do domácího vězení přístavní zaměstnance odpovědné za sklad.

Abbúd řekl, že oficiální údaje o škodách vydají technické týmy. Výbuch podle něj byl tak rozsáhlý, že je poškozena půlka města. „Myslím si, že bez domova je nyní 250 000 až 300 000 lidí,“ řekl guvernér. „Přišli jsme o deset členů bejrútské hasičské brigády a máme škodu až pěti miliard dolarů, možná víc,“ dodal.

Mnoho obyvatel metropole podle agentury AP čekalo celou noc v nemocnicích po celém městě na zprávy o svých blízkých a další lidé se obraceli na záchrannou linku. Z přístavu, kde v úterý explodoval sklad s dusičnanem amonným, stále stoupá kouř. Hlavní ulice v centru jsou zasypány sutinami. 

Německé Geologické výzkumné centrum (GFZ) sdělilo, že exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě, napsala agentura AP. Tlaková vlna vyrazila okna i na bejrútském mezinárodním letišti. Ještě několik hodin po explozi bylo slyšet sanitky, které přijížděly na místo tragédie ze všech koutů země a odvážely zraněné. 

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou úterní exploze v libanonské metropoli Bejrútu zřejmě pumový útok. Výbuch si podle nejnovější bilance Červeného kříže vyžádal 100 mrtvých a téměř 4000 zraněných.

Trump na tiskové konferenci v noci na středu SELČ vyjádřil soustrast libanonskému lidu a uvedl, že Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci. „Vypadá to jako strašlivý útok,“ prohlásil šéf Bílého domu. Na dotaz novinářů ohledně tohoto zdůvodnění exploze se Trump odvolal na představitele americké armády.

„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ řekl prezident.

Libanonský premiér Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo 2750 tun ledku. „Je nepřijatelné, že v tomto skladu bylo bez preventivních opatření po dobu šesti let uchováváno odhadem 2750 tun dusičnanu amonného,“ řekl premiér na úterní večerní mimořádné schůzi libanonské bezpečnostní rady. Ministr vnitra Muhammad Fahmí doplnil, že se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl zkonfiskován na jedné obchodní lodi v roce 2014.

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy.
Snímky zachycují katastrofální následky výbuchu.

Ministr zdravotnictví Hamad Hasan agentuře Reuters večer sdělil, že počet mrtvých dosáhl 78 a zraněných jsou téměř 4000. „Mnoho lidí se nadále pohřešuje. Lidé se ptají na své blízké, v noci je ale pátrání složité, protože nefunguje elektřina,“ prohlásil Hasan. „Čelíme skutečné katastrofě a potřebujeme čas, abychom zhodnotili rozsah škod,“ dodal.

Premiér Dijáb v prohlášení k občanům řekl, že Libanon postihla katastrofa, a požádal spřátelené země o pomoc. Mnoho států ji už nabídlo. Libanonský prezident Michel Aún svolal na středu mimořádnou schůzi vlády a vyzval k vyhlášení dvoutýdenního výjimečného stavu v Bejrútu.

Zatím není jasné, zda jde o pouhou nehodu, nebo zda může mít exploze jiné pozadí. Vysoký libanonský bezpečnostní představitel podle agentury Reuters řekl, že explozi způsobilo 2700 tun ledku. Dijáb prohlásil, že šlo o „nebezpečný sklad“ a že se o něm vědělo od roku 2014. Libanonská agentura NNA oznámila, že příčinou výbuchu byl požár v přístavním skladišti. Poničil mnoho okolních budov a materiální škody jsou podle záběrů kamer mohutné.

Místo, kde došlo k explozím. Mapu zvětšíte rozkliknutím.

Libanonská média naopak napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil explozi. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.

Mnoho hodin po výbuchu stále odvážely z místa raněné sanitky, některé nemocnice už odmítaly přijímat další, protože nemají kapacitu. Na internetu se množí výzvy k darování krve. Ministerstvo zdravotnictví požádalo zdravotníky, aby přišli pomoci k nejbližšímu místu, kam jsou schopni se dostat.

Mezi mrtvými je také předseda Libanonské falangy, což je sociálně demokratická strana maronitských křesťanů. Její šéf Nazar Nadžariján byl ve chvíli výbuchu v kanceláři v blízkosti přístavu. Těžké zranění utrpěli mimo jiné někteří členové mírové mise UNIFIL, jejíž loď kotvila v bejrútském přístavu a byla při výbuchu poškozena. Zraněni byli i zaměstnanci německé ambasády, která stojí nedaleko přístavu.

FOTO: Gigantické exploze proměnily Bejrút v ‚měsíční krajinu‘. Podívejte se na výslednou zkázu

„To co se dnes stalo, neprojde, aniž by odpovědní lidé složili účty. Musejí za to zaplatit. Naléhavě vyzýváme všechny spřátelené a bratrské země, které mají Libanon rády, aby se mu postavily po bok a pomohly mu ošetřit hluboké rány,“ řekl Dijáb v televizním projevu. Na středu vyhlásil národní smutek.

Televizní kamery zachytily kouř nad městem a média exploze lokalizovala do blízkosti přístavu a tamních skladišť. Obchodní přístav se rozkládá východně od centra metropole.

Situaci sledují v sousedním Izraeli, jehož ministr zahraničí Gabi Aškenazi řekl, že Izrael nemá s událostí v Bejrútu nic společného. Nedávno se obnovilo napětí mezi Izraelem a libanonským radikálním hnutím Hizballáhem na izraelsko-libanonské hranici. Také mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová řekla, že ve Washingtonu událost sledují. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že je připraveno poskytnout pomoc.

Pomoci je připraven Izrael, Francie, Írán, Británie, ale i Egypt a Kypr a rovněž Evropská unie, jak řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

„Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici,“ citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vytlučená okna v celém bejrútském centru a bylo vidět zraněné.

Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček na Twitteru uvedl, že je explozí v Bejrútu šokován a myslí na rodiny obětí. „Jsme s libanonským lidem a jsme připraveni poskytnout pomoc,“ dodal.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček napsal, že ČR prověřuje možnosti případné pomoci, například prostřednictvím hasičů. Soustrast rodinám a blízkým obětí vyjádřil ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta Rudolf Jindrák.

Očitý svědek řekl pro stanici BBC, že nejprve viděl oheň, ale neočekával, že dojde k výbuchu. Okamžik na to vlivem exploze ztratil sluch. Pak už kolem sebe viděl jen všude kusy skla a chaos.

Zveřejnil(a) Mario Maatouk dne Úterý 4. srpna 2020

Krize v zemi se táhne od roku 2005, kdy byl zabit poslanec Rafik Hariri, který byl tehdy jedním z nejvýznamějších sunnitských politiků. Hariri požadoval stažení vojáků Syrské armády z Libanonu, uvádí britský server BBC.

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí a jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti údajně zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se dnes konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie. Lidé se před budovou ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci sdělili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu v sedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.

Situaci komplikují dlouhodobě spory mezi šíitským Hizballáhem, za nímž stojí Írán a který bojuje proti Izraeli, a sunnitskými politiky. V pátek bude tribunál OSN v Haagu rozhodovat o trestu pro údajné pachatele atentátu na někdejšího premiéra Rafíka Harírího. V roce 2005 byl mezi 22 lidmi, kteří nepřežili pumový útok na jeho kolonu v Bejrútu. Obviněni jsou právě čtyři členové Hizballáhu, kteří ale v Haagu osobně nebudou. Hizballáh podíl na útoku popřel.

Výběr explozí chemikálií s větším počtem obětí (úterní exploze v přístavu v libanonské metropoli Bejrútu si vyžádala přes 100 mrtvých; řazeno dle počtu obětí):

581 - 16. dubna 1947 - Při výbuchu na francouzské nákladní lodi Grandcamp v americkém přístavu Texas City zahynulo 581 osob. Na lodi explodovala umělá hnojiva, konkrétně dusičnan amonný.

561 - 21. září 1921 - V německém Ludwigshafenu si exploze v závodě na umělá hnojiva společnosti BASF vyžádala 561 obětí. K výbuchu došlo v zásobníku chemikálií, kde bylo uskladněno asi 4500 tun síranu amonného a dusičnanu amonného.

207 - 28. července 1948 - Chemičku továrny BASF v německém Ludwigshafenu zasáhla smrtící exploze: zahynulo 207 lidí, na 3800 osob bylo zraněno a přes 3100 obydlí zbořeno. V chemičce explodoval cisternový vůz s 30 tunami dimethyletheru.

173 - 12. srpna 2015 - Dvě mohutné exploze nebezpečného materiálu otřásly čínským přístavním městem Tchien-ťin (při druhém výbuchu explodovalo 800 tun dusičnanu amonného): zemřelo 173 lidí a přes 800 osob bylo zraněno.

162 - 22. dubna 2004 - Při výbuchu v Jong-čchonu v Severní Koreji u hranic s Čínou zahynulo 162 lidí a 3000 bylo zraněno. Výbuch způsobila srážka vlaku s ropou a vlaku s dusičnanem amonným, při které jiskry z porušeného trolejového vedení zapálily ropu a dusičnan amonný vybuchl.

100 - 4. srpna 2020 - Gigantická exploze v přístavu v libanonské metropoli Bejrútu si vyžádala přes 100 mrtvých a více než 4000 zraněných. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny.

40 - 10. září 2007 - Při explozi kamionu plně naloženého výbušninami zahynulo v severomexickém státě Coahuila 40 lidí.

31 - 21. září 2001 - Mohutná exploze petrochemické továrny AZF na předměstí jihofrancouzského Toulouse si vyžádala 31 obětí a přes 2500 zraněných. Výbuch nastal ve skladu s dusičnanem amonným.

15 - 17. dubna 2013 - Exploze a následný požár v továrně na hnojiva ve městě West, kde žije velké množství potomků českých přistěhovalců, zabil 15 lidí a na 160 jich zranil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!