10. listopadu 2019 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silný cyklón Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých

Cyklón Bulbul zasáhl Bangladéš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklón Bulbul zasáhl Bangladéš | foto: AP Photo

DHÁKA/DILLÍ Silný cyklón Bulbul, který v noci ze soboty na neděli zasáhl východní Indii a Bengálsko, si vyžádal osm mrtvých, další zranil a dva miliony Bangladéšanů kvůli němu muselo opustit domovy. Bouři, která přinesla vytrvalý déšť, doprovázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a poryvy větru dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Když se začal cyklón pohybovat po jihozápadním pobřeží Bangladéše, postupně začal slábnout.

V Bangladéši mnoho životů zachránila hlavně rychlá sobotní evakuace. Připraveno pro ně bylo přes 5000 provizorních přístřešků. Cyklón v této nížinné zemi, kde žijí také tisíce uprchlíků ze sousední Barmy, poškodil okolo 4000 převážně hliněných či plechových domků. Voda zaplavila pobřežní oblasti.

O život přišel šedesátiletý rybář, který odmítal opustit svůj příbytek a následně zemřel, když na jeho dům se slaměnou střechou spadl strom. Zemřela také dvaapadesátiletá žena, která sice noc strávila v přístřešku s ostatními evakuovanými, ale ráno se vrátila domů a také na ní spadl strom. Stromy spadly i na dvě další oběti, úřady ohlásily nejméně 20 zraněných. Podle agentury Reuters se pohřešuje 36 rybářů, kteří byli na moři a nedaří se s nimi spojit.

Nyní cyklon zeslábl a provází ho podle úřadu vítr o rychlosti zhruba 70 až 80 kilometrů za hodinu. „Proměnil se v oblast velké tlakové níže, která způsobila silné srážky,“ citovala AFP zástupce bangladéšského meteorologického úřadu.

Asi 1200 převážně místních turistů zůstalo podle úřadů uvězněno na bangladéšském ostrově Svatého Martina. Všichni budou ale zachráněni, jelikož bouře zeslábla, uvedl představitel úřadu pro krizové situace Enamur Rahmán.

Živel již v sobotu odpoledne zasáhl východ Indie. Desítky tisíc lidí tam úřady evakuovaly, o život přišli čtyři lidé, oznámily v neděli úřady. Dva zemřeli po pádu stromu ve státě Západní Bengálsko, jeden přišel o život v hlavním městě regionu Kalkatě. Na dalšího člověka se ve státě Urísa zřítila zeď.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve výšce do deseti metrů nad mořem, cyklóny zasahují často v období mezi dubnem a prosincem. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech výrazně zlepšily přípravu a při loňském silném cyklónu Fani tak zemřelo jen deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně 3000 obětí na životech.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Nehoda: ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Nehoda: ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Nehoda: ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.