2. ledna 2019 11:14, aktualizováno  12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragédie v Dánsku. Vlakové neštěstí nepřežilo šest lidí

Poškozený vlak v Dánsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poškozený vlak v Dánsku. | foto: ČTK

Kodaň Šest lidí přišlo ve středu o život a 16 dalších utrpělo zranění při vlakovém neštěstí na mostě, který spojuje hlavní dánské ostrovy Sjaelland a Fyn. Podle agentury Reuters o tom informovala dánská policie.

V oblasti, kde k nehodě kolem 7:30 hodin došlo, panuje ve středu větrné počasí. Podle policie musel vlak s asi 130 cestujícími na mostě prudce brzdit poté, co byl zasažen létajícími předměty z nákladního vlaku, který projížděl v opačném směru.

Dánská média uvedla, že osobní vlak zasáhla zřejmě plachta, která se utrhla z nákladní soupravy. Ta podle snímků zveřejněných v dánském tisku vezla přepravky s pivem.

Poškozený vlak v Dánsku.
Policejní strážník u havarovaného vlaku.

Osobní vlak mířil do metropole Kodaně na ostrově Sjaelland. Dánská tisková agentura Ritzau napsala, že se jedná o nejhorší vlakové neštěstí v Dánsku od roku 1988.

Osmnáctikilometrový most, který vede přes průliv Velký Belt a spojuje ostrovy Sjaelland a Fyn, je určen jak pro železniční, tak i pro silniční dopravu. Kvůli silnému vichru byl most pro automobily uzavřen. Stejně tak byl pro auta uzavřen most přes úžinu Öresund, jenž je spojnicí mezi Dánskem a Švédskem. Silniční doprava na obou mostech je nyní postupně obnovována.

Ve Švédsku bylo ve středu ráno kvůli bouřlivému počasí více než 100 000 domácností bez dodávek elektřiny. Nejhůře postiženy byly jižní oblasti Švédska, kde se nachází i hlavní město Stockholm. Stromy poražené vichřicí zde na řadě míst zablokovaly silnice, narušen byl také provoz trajektů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz