12. ledna 2019 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silný vítr vytvořil v Rakousku závěje, v Bavorsku má večer opět hustě sněžit

Rakouský Lofer pod sněhem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský Lofer pod sněhem. | foto: APČTK

MNICHOV/VÍDEŃ Silný vítr vytvořil přes noc v částech Rakouska závěje, nebezpečí pádu lavin tak zůstává vysoké i ve výškách pod 2000 metrů nad mořem. Zhoršení počasí se čeká na jihu Bavorska, kde má večer znovu hustě sněžit. Se sněhem se potýkají i další evropské země. Za posledních deset dnů je v souvislosti s nepřízní počasí v Evropě evidováno minimálně 21 úmrtí, uvedla agentura AP.

V Bavorsku je kalamitní stav vyhlášen již v pěti okresech. Do regionu si obrázek o situaci přijede podle agentury DPA udělat bavorský premiér Markus Söder.

V Rakousku a Bavorsku hustě sněží už více než týden, za 12 dní napadly tři metry nového sněhu. Lavinu by podle varování dolnorakouských úřadů mohl spustit i jediný návštěvník hor. Lavinová výstražná služba počítá v Ybbstalských Alpách v severní části pohoří s 20 centimetry nového sněhu. V pátek ho tam moc nepřipadlo.

Od sobotního do pondělního večera má sněžit i v Německu - v saských nížinách, ale především v alpském regionu a v Bavorském lese na hranicích s Českou republikou, v nižších polohách se očekává déšť. Německá armáda vyslala do silně zasněžených regionů 350 vojáků, kteří odstraňují masy sněhu ze střech, zásobují obyvatele v odříznutých oblastech a převážejí pomocné síly obrněnými pásovými vozidly. Dalších zhruba 300 vojáků je ve stavu zvýšené pohotovosti.

Lidem, kteří uklouzli a spadli, když shazovali sníh ze střech svých domů, pomáhá bavorský Červený kříž. K ruce je mu bundeswehr a hasiči.

Rakouský Lofer.
Lidé se snaží odstranit sníh ze střechy, aby se nepropadla.

Jak mnichovské, tak frankfurtské letiště v pátek zrušily kolem stovky letů. Kvůli zasněženým kolejím jsou přerušena regionální spojení v částech Horního Bavorska, Švábska a Dolního Bavorska. Podle mluvčího drah budou výpadky spojů pokračovat i v příštích dnech.

V Bulharsku v pátek zahynuli dva snowboardisté pod lavinou, kterou sami strhli. V Rakousku vyprošťovala armáda z horských pastvin dvěma helikoptérami velkou skupinu školáků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz