5. září 2019 10:56, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silný výbuch zabil v Kábulu deset civilistů a 42 zranil. K činu se přihlásilo hnutí Tálibán

Bezpečnostní složky v Kábulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní složky v Kábulu. | foto: Reuters

KÁBUL Jeden příslušník americké armády a jeden rumunský voják ve čtvrtek zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na prohlášení mise NATO. Útok si rovněž vyžádal životy nejméně deseti afghánských civilistů; 42 lidí utrpělo zranění. K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

Exploze nastala na kontrolním stanovišti v centru města poblíž čtvrti s vládními budovami, velvyslanectvím Spojených států a sídlem mise NATO. Výbuch zničil několik automobilů a obchodů. Nad zasaženou lokalitou bylo vidět stoupat dým.

K útoku se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásilo hnutí Tálibán, které za terč označilo konvoj zahraničních sil projíždějící centrem města.

Mluvčí Tálibánu Mudžáhid prohlásil, že exploze zničila tři vozidla a usmrtila 12 cizinců a osm členů afghánské armády. Afghánská vláda ale tyto údaje popřela. „V tuto chvíli můžeme říci, že při útoku nezahynul žádný cizinec,“ sdělilo afghánské ministerstvo vnitra.

Není zcela jasné, zda exploze způsobila oběti na životech.
Silný výbuch nastal ve východní části města poblíž čtvrti s vládními budovami,...

Jedná se již o druhý velký atentát v Kábulu tento týden. Pondělní útok sebevražedného atentátníka Tálibánu ve východním Kábulu si vyžádal nejméně 16 mrtvých a 119 zraněných. Terčem byl komplex Green Village, který využívá několik mezinárodních organizací jako kanceláře a ubytovací zařízení pro své zaměstnance.

Pokračující násilnosti vyvolávají pochybnosti o mírové dohodě, o níž jednají zástupci Tálibánu s představiteli americké vlády. Americký zvláštní vyslanec Zalmay Khalilzad v pondělí představil návrh dohody afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu.

Návrh počítá mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. V první fázi stahování by mělo během 135 dní z Afghánistánu odejít 5000 ze 14 000 amerických vojáků. 

Afghánská vláda vyjádřila nad dohodou vážné obavy. „Uzavření mírové dohody se skupinou, která nadále zabíjí nevinné lidi, nemá smysl,“ uvedl ve čtvrtek prezident Ghaní v prohlášení.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...