31. prosince 2009 9:53, aktualizováno  10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silvestrovskou noc na Bali využijí teroristé k útoku, varují úřady

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pláž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

JAKARTA Spojené státy varovaly americké občany před údajně hrozícím teroristickým útokem na indonéském ostrově Bali. Zveřejnily poselství, v němž prý guvernér Bali tvrdí, že útok se připravuje na dnešní noc. Guvernérův úřad ale vydání podobné zprávy popřel.

Turisty hojně navštěvovaný ostrov byl dějištěm krvavých atentátů v letech 2002 a 2005. Při tehdejších atentátech zahynulo přes 200 lidí, mezi nimi mnoho cizinců.

Americké velvyslanectví zaslalo podle agenturních zpráv Američanům žijícím v Indonésii e-mailový vzkaz s výrokem baliského guvernéra I Made Mangku Pastiky: "Existují náznaky příprav atentátu na Bali na dnešní noc. Nepropadejte panice, ale zmobilizujte své bezpečnostní systémy." Šéf tiskového oddělení guvernérova úřadu Putu Suardika ale tvrdí, že guvernér nic takového neřekl. "Ani nic podobného nenapsal. Nikdy nevydáváme varování, a to ani ústně, ani písemně. Samozřejmě, že my tady na Bali, kde se odehrály dva velké atentáty, musíme zůstat v pohotovosti," řekl Suardika.

Policejní mluvčí prohlásil, že policie o žádném podobném varování neví, ale že se trvale snaží dodržovat co nejpřísnější bezpečnostní opatření. "Na Bali je zatím klid a bezpečí. Nás nezajímá, zda existuje nějaká hrozba, nebo ne. Bezpečnostní opatření pro Nový rok jsou co nejpřísnější," řekl mluvčí.

Místa, kde se v Indonésii zdržují západní cizinci, byla terčem teroristů před půlrokem. Při atentátech na jakartské luxusní hotely Marriott a Ritz-Carlton tehdy zahynulo devět lidí.

V říjnu 2002 zabili teroristé na Bali 202 lidí, především turistů z Austrálie, Británie, Francie, Německa, Nového Zélandu a Švédska. K akci se později přihlásila teroristická síť Al-Káida. O tři roky později sebevražední atentátníci na Bali zavraždili 22 lidí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!