15. února 2017 18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silvestrovský útok v Istanbulu naplánoval Francouz. Policie ho zadržela v neděli

Turecký policista. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký policista. | foto: Reuters

PRAHA Turecká policie v úterý oznámila, že zadržela a obvinila Turka s francouzským občanstvím z plánování teroristického útoku v istambulské diskotéce. Muž s iniciálami A. S. byl policií zadržen již v neděli a k účasti na plánování útoku, který proběhl v noci na Nový rok a vyžádal si 39 životů, se přiznal.

Podle serveru le Monde byl Francouz tureckého původu v hledáčku policie již od ledna. V den výslechu u něj policisté našli nájemní smlouvu na byt, ve kterém se ukrýval útočník Abdulgadir Mašaripov.

A.S., který žil do roku 2009 ve Francii, byl původně předvolán k výslechu v provincii u města Antalya a poté, co se přiznal k účasti na plánování útoku, byl převezen do věznice Burdur na jihu Turecka. Ačkoliv jeho přesná role zatím není jasná, je v médiích popisován jako „jeden z plánovačů“.

Jeden ze zraněných po útoku na klub Reina..
Lidé opouští místo útoku v klubu Reina.

Po ozbrojeném útoku na slavný klub Reina v istanbulské čtvrti Ortaköy zůstalo 39 mrtvých a 69 zraněných. Na místě zasahovaly obrněné automobily policie a speciální jednotky. Silvestrovského útočníka Abdula Mašaripova zadržela policie již v polovině ledna.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz