Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sluchátko a bluetooth. Žena pomáhala studentům podvádět, hledá ji Interpol

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Vedoucí singapurského středoškolského centra Poh Yuan Nie pomáhala čínským studentům složit závěrečné zkoušky, aby se dostali na vysoké školy v Singapuru. Soud ji za podvod poslal na čtyři roky do vězení, před nástupem výkonu trestu ale utekla ze země. Po ženě nyní pátrá Interpol.
  12:02

Sedmapadesátiletá žena uprchla ze Singapuru poté, kdy ji soud odsoudil ke čtyřem letům vězení za podvod, informuje server CNN.

Poh Yuan Nie vymyslela propracovaný systém, kdy ona a tři její komplicové pomáhali za úplatu studentům složit závěrečné zkoušky GCE O Level (General Certificate of Education Ordinary Level), které jsou zakončením střední školy.

Na čtveřici podvodníků se v roce 2016 obrátil muž z Číny, který každému zaplatil 8 000 singapurských dolarů (zhruba 135 tisíc korun) za to, že pomohou šesti čínským studentům ve věku 17 až 20 let dostat se na nejlepší singapurské školy.

Studenti si na pokyn Poh Yuan Nie nasadili sluchátka v barvě kůže a k tělu si přilepili mobilní telefony a bluetooth zařízení. Vzápětí po zahájení testu se jim dostalo odpovědí od falešného studenta, který s nimi seděl ve zkušební místnosti. Na podvod však přišel jeden z vyučujících.

Útěk po vynesení rozsudku

Po rok dlouhém procesu, který skončil v roce 2020, byla žena odsouzena za podvod ke čtyřem letům odnětí svobody. „Poh byla odsouzena za řadu podvodných trestných činů, když se spikla se studenty, aby podváděli při zkouškách GCE O Level,“ uvedla v prohlášení singapurská policie.

Do vězení měla nastoupit v září, ale sama se nevzdala. Policie proto požádala o pomoc Interpol, který usnadňuje policejní spolupráci mezi 194 zeměmi. Ten na ženu vydal zatykač a pátrá po ní. Tři komplicové, kteří se na podvodu podíleli, jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody, uvedla policie.

Singapurský školský systém se řadí mezi nejlepší na světě. Studenti ale často čelí velkému tlaku, aby dosahovali dobrých známek. Obzvláště stresující mohou být právě zkoušky GCE O Level, které jsou zakončením středoškolského studia.

Výsledky, které se skládají z bodů z matematiky, přírodních či humanitních věd a jazyků, určují, na jakou univerzitu mohou studenti pokračovat. Zkoušky GCE obvykle skládají studenti ve věku 16 a 17 let. Každoročně je složí kolem 30 tisíc studentů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!