Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Siouxové boj s těžaři prohráli. Na okraji indiánské rezervace bude ropovod

Svět

  9:02
WASHINGTON/PRAHA - Ostře sledovaný spor o stavbu ropovodu Dakota Access končí zelenou pro americké těžaře. Na okraji indiánské rezervace tak povede navzdory nevoli domorodých obyvatel i ochránců přírody – zato za podpory prezidenta Trumpa.

Na okraji indiánské rezervace povede ropovod navzdory nevoli domorodých obyvatel i ochránců přírody – zato za podpory prezidenta Trumpa. foto: Reuters

S nekonečnými pláněmi a pouhými 700 tisíci obyvateli, velkou měrou farmáři a chovateli dobytka, byla dlouho Severní Dakota spíš terčem vtipů nežli místem, kterému by washingtonská garnitura přikládala strategickou důležitost. To se ale změnilo kolem roku 2006, když se ukázalo, že tento „otloukánek“ mezi americkými státy ukrývá bohaté zásoby ropy. Brzy poté Severní Dakota v těžbě předstihla všechny státy kromě Texasu a i v době finanční krize platila za ten s nejnižší nezaměstnaností.

Zvlášť ve světle dlouhodobě klesajících světových cen ropy se tento stát amerického Středozápadu dostal do hledáčku znovu – nejen ze strany těžařů, ale nyní také nové administrativy Donalda Trumpa. A to proto, aby tamní naleziště spojil s průmyslovým Illinois, který je domovem gigantů od Boeingu po McDonalds, bezmála 1900 kilometrů dlouhý ropovod Dakota Access. Stoupenci ho hájí s tím, že levnější přeprava umožní americkému průmyslu lépe čelit konkurenci a dá vzniknout novým pracovním místům.

Ostře sledovaný spor o stavbu ropovodu Dakota Access končí zelenou pro americké...

Dokončení projektu za 3,8 miliardy dolarů, jehož většina je již hotová, mělo však doteď jeden háček. Proti části protínající na hranicích Severní a Jižní Dakoty okraj indiánské rezervace Standing Rock se postavily loni v dubnu kmeny Siouxů a ochránci přírody. V jednu chvíli se tak utábořilo na jejím okraji až 10 tisíc lidí, ochotných zabránit stavbě asi kilometr a půl dlouhého úseku pod jezerem Oahe i vlastními těly.

Odpůrci stavby namítají, že je jezero, jež vzniklo v 60. letech přehrazením řeky Missouri, vodním zdrojem pro rezervaci a obávají se možné kontaminace. Indiáni také argumentují, že část plánované trasy se dotýká i jejich pohřebiště. Měsíce tak navzdory chladnému počasí a opakovaným pokusům o vyklizení táborů odmítali demonstranti opustit místo plánovaných stavebních prací a dostávali se kvůli tomu do potyček s policií. Ta zatkla na 700 lidí.

Těžaři přispěli Trumpovi

Zastání sice dočasně našli odpůrci ropovodu loni v září u prezidenta Baracka Obamy, který oznámil, že pokračování výstavby těmito místy nepovolí. Jen krátce před inaugurací jeho nástupce začaly Inženýrské jednotky americké armády jako pověřený federální úřad pracovat na studii zkoumající dopady na životní prostředí. V jednom z prvních kroků nicméně nový prezident vydal memorandum apelující na to, aby úřad projekt ve zrychleném řízení přezkoumal a schválil. Kromě dostavby Dakota Access přitom Trump vyjádřil podporu i dalšímu neméně kontroverznímu ropovodu – Keystone XL z Kanady.

Demonstrace indiánů z kmene Siouxů a ekologických aktivistů proti stavbě...
Ostře sledovaný spor o stavbu ropovodu Dakota Access končí zelenou pro americké...

Tento týden ve světle jeho pokynů spor dospěl konce. Inženýrské jednotky avizovaly Kongresu, že dostavbu povolí. Od začátku prací na chybějícím úseku má být ropovod v provozu do 80 dní, uvedla firma Energy Transfer Partners, jež za ním stojí.

Nový šéf Bílého domu se kvůli podpoře ropovodu pod taktovkou této společnosti ovšem dostal i pod ostrou kritiku. Ukázalo se totiž, že její ředitel, texaský miliardář Kelcy Warren, podpořil jeho kandidaturu 100 tisíci dolarů. Trump však odmítá, že by za jeho kroky bylo finanční pozadí. Podle jeho slov ropovod „slouží národním zájmům“. V memorandu, které nemá takovou sílu jako prezidentský dekret, apeloval také, aby materiál dodaly výhradně americké ocelárny a železárny.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat