29. srpna 2017 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sirény a výstražné zprávy na telefonech. Japonce vystrašila střela z KLDR

Lidé se o severokorejské raketě dozvídali i z obrazovek na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se o severokorejské raketě dozvídali i z obrazovek na ulici. | foto: ČTK

SAPORO Třetí raketa z KLDR, která přeletěla Japonsko, spustila varování na japonském ostrově Hokkaidó. Obyvatelé ostrova byli varováni skrze spuštěné sirény a výstražné sms. KLDR vypálila raketu v době, kdy hrozí útokem na americký ostrov Guam a spekuluje se o pokročilosti jejich jaderného programu.

Okolo šesté hodiny ranní vzbudily některé obyvatele druhého největšího japonského ostrova Hokkaidó sirény. Z tlampačů následovalo varování, že nad ostrovem přelétá severokorejská střela a lidé mají okamžitě vyhledat úkryt.

Následně začali obyvatelům prefektur chodit na telefony zprávy o přelétající střele a vyzývaly je, aby se ukryli do domů, idálně do sklepů.

„Přelet rakety. Přelet rakety,“ informovaly sms zprávy obyvatele Hokkaida. „Před chvílí zřejmě nad vaší oblastí proletěla střela. Pokud najdete nějaké podezřelé objekty, nepříbližujte se k nim a okamžitě zavolejte policii nebo hasiče,“ varovala zpráva. Dále v ní stálo, že lidé mají vyhledat úkryt v bezpečných budovách nebo v podzemí.

„Probudila mě výstražná zpráva o střele, které mi přišla na telefon,“ řekla agentuře Reuters Ayaka Nishijimaová, jednačtyřicetiletá kancelářská pracovnice z města Morioka, hlavního města prefektury Iwate. „Necítila jsem se vůbec připravená. I když dostaneme varování, není kam se ukrýt. Nemáme sklep, natož bombový kryt, jediné co můžeme udělat, je držet se od oken,“

Kromě přerušení vysílání rádií a televizí byly dočasně zastaveny i vlaky. „Všechny linky jsou momentálně pozastaveny,“ sdělovaly oznámení v metru v největším města ostrova Sapporu. „Důvod: Odpálení rakety,“ oznamovaly další.

Raketa nad japonským územím přelétla a rozpadla se po zhruba 2700 kilometrech v moři za Japonskem. Japonský premiér Šinzo Abé kvůli tomu již mluvil s americkým prezidentem Trumpem, kvůli situaci se zřejmě krizově sejde Rada bezpečnosti OSN.

První balistická raketa. Může nést jaderné hlavice

Severní Korea vůbec poprvé odpálila balistickou střelu středního doletu navrženou nést jadernou nálož, která přeletěla Japonsko. Uvedli to dnes jihokorejští činitelé, které citovala agentura AP. Podle nich se s největší pravděpodobností jednalo o raketu Hwasong-12.

Raketa, kterou v noci na dnešek SELČ odpálila Severní Korea z místa nedaleko Pchjongjangu, po přeletu nad Japonskem dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó. Střela urazila přibližně 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů.

Přestože KLDR v minulosti již dvakrát vyslala raketu, která přeletěla japonské území - v letech 1998 a 2009, nikdy nešlo o balistickou střelu vyvinutou oficiálně pro vojenské účely. V obou předchozích případech Pchjongjang tvrdil, že rakety v rámci severokorejského vesmírného programu vynesly na oběžnou dráhu kolem Země satelity.

Agentura AP uvedla, že typ střely použitý při nejnovějším testu a délka letu byly zřejmě zvoleny tak, aby podpořily nedávné výhrůžky KLDR, že zaútočí na americký tichomořský ostrov Guam.

Počátkem srpna jeden ze severokorejských generálů podrobně popsal možný útok na ostrov ležící ze všech amerických území nejblíže Korejskému poloostrovu. Čtyři rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu. Na tomto malém ostrůvku žije asi 160.000 obyvatel a je tu rozmístěno na 7000 amerických vojáků.

mbMichal Bernáth, ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz