29. listopadu 2017 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Můžete použít i hrubé násilí.‘ Sísí dal armádě tři měsíce na zabezpečení Sinaje

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí (vpravo) hovoří s dočasným předsedou vlády Mustafou Madbulim (vlevo).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí (vpravo) hovoří s dočasným předsedou vlády Mustafou Madbulim (vlevo). | foto: Reuters

KÁHIRA  Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí ve středu vzkázal armádě, že má tři měsíce na to, aby zajistila bezpečnost na Sinajském poloostrově, kde se minulý pátek stal nejhorší teroristický útok v egyptských dějinách. Stability armáda podle Sísího musí docílit i za cenu použití hrubého násilí. Informovala o tom agentura Reuters.

Minulý týden si útok v mešitě Ravda v severosinajském Bir al-Abdu vyžádal životy 305 lidí, včetně 27 dětí. Dalších více než 100 osob bylo zraněno. Podle očitých svědků útočilo asi 25 až 30 ozbrojenců. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila, ale hlavním podezřelým je teroristická organizace Islámský stát (IS).

Výbuch sebevražedného auta na Sinaji.
Zranění po masakru v mešitě na severu Sinajského poloostrova.

Egyptské úřady dlouhodobě přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Podle místních obyvatel si pachatelé terč pátečního útoku vybrali záměrně kvůli tomu, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

Zajištění stability na Sinaji má být zajištěno do tří měsíců

Egyptská armáda hned v pátek zahájila v odvetě za hrůzný zločin letecké údery na cíle radikálů v horách v okolí Bir al-Abdu. V sobotu pak oznámila zničení několika vozidel, která byla při útoku použita, a zabití neupřesněného počtu prchajících teroristů. Letadla podle vojáků rovněž zničila několik základen radikálů.

„Zodpovídáte za to, aby byla v nadcházejících třech měsících na Sinaji zajištěna bezpečnost a stabilita,“ řekl Sísí novému hlavnímu veliteli egyptských ozbrojených složek. „Můžete použít i hrubé násilí, pokud to bude zapotřebí,“ dodal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz