Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Situace zadržených Čechů v Řecku je vážná.' Žalobce trvá na špionáži

Svět

  18:30aktualizováno  21. listopadu 12:10
ATÉNY - Prokurátor i vyšetřovatel trvá na obvinění dvou českých zaměstnanců firmy vyrábějící počítačové hry. Dvojici mužů řecké úřady zadržely při focení vojenských objektů a obvinily ze špionáže, za což jim hrozí až dvacet let vězení. "Situace je velmi vážná," řekla serveru Lidovky.cz vedoucí českého konzulátu v Aténách.
Vězení - ilustrační foto.

Vězení - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zadržené muže ve věku 28 a 33 policie převezla na ostrov Lesbos, kde se konalo slyšení. "Vyšetřovatel i prokurátorka se po výpovědích svědků a zadržených mužů shodli, že trvají na obvinění, které vydala řecká policie na ostrově Limnos," řekla konzulka Blanka Kovacsová. "Odvolat se mohou do pěti dnů. Takže předpokládám, že obhájce podá odvolání v pondělí", upřesnila česká konzulka.

Nyní jsou oba muži v cele předběžného zadržení. "Mají přiděleného obhájce, podle mého názoru zdatného právníka. Ale situace je vážná. Je potřeba dodat další podklady, které by situaci zadržených zlepšili," uzavřela Kovaczová.

Rozhovor: Vojenské objekty jsou riziko

Dvojice Čechů na ostrově Limnos fotografovala letiště i přes zákaz tamních úřadů. Záběry měly údajně posloužit pro reálnému znázornění počítačové hry Arma 3. Firma Bohemia Interactive odmítla aktuální dění komentovat. "V brzké době vydáme prohlášení," uvedla společnost.

Trestný čin to byl, ale ne špionáž

Dvojice českých vývojářů může na soudní proces čekat i rok, řekl v rozhovoru pro LN jejich právník Panajotis Eleftheriu.

LN:  Minulý týden komise zamítla stížnost proti obvinění. O vině vašich klientů tak bude rozhodovat soud. Překvapilo vás to?

Trochu překvapivé pro mě bylo zamítnutí propuštění na kauci. Z našeho pohledu neexistují pro další zadržování důvody. Vycházím-li z fotek, které jsou zařazeny do spisu, obžaloba nemá žádné důkazy, a není tudíž důvod k tomu, držet mé klienty dál ve vazbě. Zároveň ale v této přípravné fázi procesu platí, že žalobce nepotřebuje důkazy, stačí mu jen podezření a nějaké indicie o tom, že se čeští občané mohli dopustit trestného činu.

LN:  Co bude nyní následovat? Jaké budou vaše další kroky?

Momentálně pracujeme na nové žádosti o propuštění z vazby na kauci. Dáváme dohromady podklady, například hodláme poukázat na to, že žena jednoho ze zadržených má před porodem, to by soud měl zohlednit. Jakmile budeme hotovi, žádost podáme, mělo by se tak stát nejpozději do tří týdnů. Věřím, že ještě před zahájením soudního řízení se podaří docílit propuštění na kauci.

LN:  Jak dlouho potrvá, než se věc dostane před soud?

Eleftheriu:  Těžko se to odhaduje. U většiny případů trvá v průměru rok, než se dostanou před soud. Nejprve musí skončit přípravná fáze, žalobce bude dávat dohromady důkazy a to může trvat. Ve vězení je však mohou bez soudu držet maximálně 18 měsíců, do té doby by mělo být nařízeno jednání.

LN: Věříte, že se vám podaří docílit zproštění obžaloby?

My jsme přiznali, že došlo ke spáchání trestného činu, to říkáme od začátku. V žádném případě ale nebyla naplněna skutková podstata špionážního paragrafu. Fotili si objekty bez povolení, a to je mnohem méně závažný čin. Pro to, že by šlo o špionáž, nejsou důkazy, a tudíž žaloba u soudu neobstojí. Věřím, že soud přesvědčíme, že šlo jen o naivní chybu a že moji klienti dostanou mírnější trest - třeba jen podmínku.

LN:  V případu intervenují čeští politici. Může to vašim klientům pomoci?

Kdyby česká vláda nedělala nic, bylo by to divné. Je logické a dobré, že vláda projevuje zájem o své občany.

Zatčení přišlo téměř rok poté, co se vedení ostrova Limnos ohradilo proti již tehdy plánovanému virtuálnímu využití ostrova jako bojiště v české počítačové hře. Ostrovní samospráva namítala, že by zařazení ostrova do ultrarealistické válečné simulace mohlo poškodit turistický ruch, a navíc by narušilo strategickou bezpečnost. Nepřátelé by se totiž podle samosprávy mohli dostat k mapám ostrova ve vysokém rozlišení.

Limnos se nachází v prefektuře Lesbos v Egejském moři.

Limnos se nachází v prefektuře Lesbos v Egejském moři.

Limnos se nachází v prefektuře Lesbos v Egejském moři. Jeho historie sahá až do starověku a v řecké mytologii šlo o sídlo boha Hefaista. S rozlohou 477 kilometrů čtverečních poskytuje domov zhruba 18.000 obyvatelům. Jeho dvě největší města Myrina a Moudros mají 3400 respektive 4800 obyvatel.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat