Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Situace v Hongkongu je jen ukázkou síly.’ Čína ořeže svobodu města o 27 let dříve

Osvoboďte Hongkong, vyzývá nápis nad východoasijským městem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osvoboďte Hongkong, vyzývá nápis nad východoasijským městem. | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Čínský parlament ve čtvrtek schválil nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit i zahraničního vměšování. Podle demokratických aktivistů ve městě, ale i v západních zemích hrozí, že město přijde o autonomii.

Během minulého víkendu se Hongkong vrátil do starých kolejí před pandemií. V ulicích se nanovo objevily desítky tisíc demonstrantů. Tentokrát však neprotestovali proti pročínskému vedení města, ale proti samotné komunistické straně a jejímu rozhodnutí dostat situaci v autonomním městě pod svou kontrolu. 

Čína se totiž odhodlala k nejodvážnějšímu kroku za posledních dvacet let. Minulý týden představila nový zákon, který postaví mimo zákon terorismus, podvratné činnosti i jakoukoliv snahu Hongkonžanů o nezávislost na Čínské lidové republice. 

Vzhledem k širokému záběru všech těchto formulací se obyvatelé města obávali, že tímto skončí život v Hongkongu, jak jej znají, a zmizí jejich svobodný způsob života a s ním spojené výhody.

Policie v Hongkongu použila k rozehnání demonstrantů slzný plyn.

Policie v Hongkongu použila k rozehnání demonstrantů slzný plyn.

Ve čtvrtek pak podle očekávání prošel zákon prvním čtením bez námitek. Návrh bude nyní podle televize BBC předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Bezpečnostní orgány čínské centrální vlády poté budou moci zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost. „Jedním ze základních principů vlády práva je, že jsou si všichni rovni. Nikdo není nad zákonem. Ani vláda. A teď říkají, že zde bude výbor nebo organizace, která nebude spadat pod místní zákony? To bude konec Hongkongu,“ uvedl pro média prodemokratický politik Dennis Kwok.

Zlomení a šokovaní

Obavy o svou budoucnost mají především politici jako Kwok. Vzhledem k tomu, že je jejich cílem získat větší nezávislost na Číně, budou pravděpodobně podle nového zákona stíháni. Ve stejné situaci jsou i novináři. „Lidé byli šokováni, zaskočeni, zlomeni. Někteří z mých přátel plakali, jiní měli panické ataky,“ popsala situaci reportérka deníku The Washington Post Shibani Mahtaniová žijící v Hongkongu. 

Podle agentury Reuters  byli ve čtvrtek již pár hodin poté, co čínská komunistická strana odsouhlasila v parlamentu nový zákon, v ulicích města příslušníci pořádkové policie, aby předešli případné eskalaci situace. 

Hongkong byl do roku 1997 britskou kolonií. Když se země připravovala na přechod pod čínskou administrativu, uzavřely vlády Velké Británie a Číny dohodu. Podle ní se měl Hongkong po 50 let těšit autonomii a ve městě měl přetrvat kapitalismus, svoboda tisku, mohly probíhat protesty a lidé mohli být kritičtí k vládním kruhům. Tento kompromis byl nazván Jedna země, dva systémy. A podle odborníků by mohl nový zákon tento systém narušit.

Status Hongkongu je dlouhodobě kritickým bodem. Peking se dlouhodobě snaží autonomní oblast více kontrolovat, což se projevilo ve velkém v roce 2014, kdy městem proudily tisíce lidí domáhající se větší autonomie v rámci tzv. deštníkového hnutí. Obdobná situace pak byla v Hongkongu po celý loňský rok.

Policie se snažila demonstranty rozehnat slzným plynem.

Policie se snažila demonstranty rozehnat slzným plynem.

Protestanti protestují v Hongkongu

Protestanti protestují v Hongkongu

Mnoho lidí však současná situace zaskočila. „Doposud se věřilo, že pokud Čína zavede podobný zákon, učiní tak skrze samotnou administrativu v Hongkongu. Strana se ale rozhodla zakročit v Pekingu daleko od hongkongské semidemokracie, a to v průběhu koronavirové krize, když jsou Spojené státy i Velká Británie zaměstnané problémy s pandemií,“ popsala pro Post Reports novinářka Emily Rauhalová. USA již pandemii navzdory Čínu varovaly. 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu uvedl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii na to, aby bylo nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. Podobný tón pak nastavil i poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O’Brien. Ten o víkendu uvedl, že pokud Čína kontroverzní zákon přijme, „budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce“.

Uchopení kormidla za pandemie

Podle odborníků se na současnou situaci dá nahlížet dvěma způsoby. Za prvé jde o dlouhodobou politiku prezidenta Si Ťin-pchinga. Od roku 2012, kdy přišel s vizí „Velkého obrození čínského národa“, chtěl, aby se země vrátila do pozice centra světového řádu. 

Za jeho vlády se rozjela ve velkém odvážná zahraniční politika a Čína začala být mnohem agresivnější na mezinárodním kolbišti. Přivázání Hongkongu pak bylo součástí plánu jak ukázat USA a Velké Británii, že Čína má své národní zájmy a bude je bránit.

Za druhé je možné vnímat situaci skrze optiku současné koronavirové pandemie. V lednu a únoru, kdy probíhala epidemie pouze v čínském Wu-chanu, se zdálo, že komunistická strana se ocitne v krizi. Si Ťin-pchingovi se ale podařilo vzbudit v lidech nacionalismus poukazováním na „mnohem horší“ situaci v USA a Evropě. „Situace v Hongkongu je jen ukázkou síly. Si drží kormidlo pevně v rukou a Čína je na vzestupu,“ dodala Rauhalová.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.