Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jde o bezprecedentní útok na demokracii, vzkázal Biden Americe. Mezi politiky panuje z událostí zděšení

Joe Biden při projevu k situaci v Kapitolu, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden při projevu k situaci v Kapitolu, | foto: AP Photo

Washington Zvolený americký prezident Joe Biden odsoudil středeční situaci v Kapitolu jako bezprecedentní útok na demokracii, který hraničí s pokusem o převrat. Demonstranty vyzval k opuštění budovy a rozpuštění jejich protestu a apeloval na prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě veřejně vystoupil s projevem.

Ten o něco později zveřejnil video, v němž protestující vyzval k odchodu, jejich jednání však neodsoudil, vyjádřil pro ně pochopení, a označil je za výjimečné.

JOE BIDEN PŘI PROJEVU K SITUACI V KAPITOLU.
JOE BIDEN PŘI PROJEVU K SITUACI V KAPITOLU.

Zákonodárci ve středu projednávali potvrzení výsledku prezidentských voleb, v nichž Trump prohrál. Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli ochranku, dostali se do budovy a následně pronikli i do jednacích sálů Senátu a Sněmovny reprezentantů.

„Naše demokracie je v tuto hodinu pod bezprecedentním útokem, který se nepodobá ničemu, čeho jsme byli v moderní době svědkem,“ prohlásil Biden, který byl ve státu Delaware, kde měl pronést projev o svém plánu na obnovu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19. Dodal, že současné dění je „útokem na vládu práva, jakých jsme viděli jen málo“. „Chaotické scény u Kapitolu nejsou odrazem skutečné Ameriky, nepředstavují to, čím jsme,“ dodal.

Následně stejně jako řada vrcholných zákonodárců z obou hlavních politických stran vyzval Trumpa, aby veřejně vystoupil a řekl svým příznivcům, aby „ukončili toto obležení“.

Trump krátce nato na Twitteru zveřejnil krátké video, v němž nadále trval na tom, že volby vyhrál, ačkoliv jeho prohru potvrdil sbor volitelů a soudy i volební činitelé odmítli veškeré námitky jeho týmu ohledně volebních podvodů. „Rozumím vaší bolesti,“ začal prezident. „Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír, musíme mít zákon a pořádek,“ pokračoval a vyzval své příznivce, aby „nehráli do rukou těchto lidí“, kteří podle něj ukradli volby „nám všem - mně, vám, naší zemi“.

„Běžte domů, milujeme vás, jste opravdu výjimeční. Vím, jak se cítíte, ale jděte domů,“ pokračoval republikánský prezident.

Sociální síť Twitter následně k jeho příspěvku přidala varování, kterým v posledních dvou měsících opatřuje téměř veškerá Trumpova prohlášení o volbách. Tentokrát však navíc napsala, že „na tento tweet nelze odpovědět, nelze ho retweetovat, ani ‚lajkovat‘ kvůli nebezpečí násilností“. Poté byly dokonce tři Trumpovy příspěvky smazány, včetně onoho videa, a jeho pčet na 12 hodin zablokován.

Vyjádření čelních politiků USA

Po zhruba 6 hodinách došlo k obnovení přerušené schůze v Kongresu, která začala ve středu odpoledne. Jejím meritem je sčítání hlasů volitelů z jednotlivých amerických států. Lídr demokratických senátorů Charles Schumer při znovuzahájení pronesl, že se nejednalo o demonstranty, ale výtržníky podporující domácí terorismus, kteří musí být po právu potrestáni. Bez Trumpa by dle něj k událostem nedošlo. Středa 6. ledna 2021 se prý zapíše „jako jeden z nejtemnějších dnů nedávné americké historie“.

„Snažili se narušit naší demokracii. Nepodařilo se jim to,“ uvedl na začátek obnoveného setkání šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell.

Předseda amerického senátu Mitch McConnell.

Předseda amerického senátu Mitch McConnell.

Americký senátor Charles Schumer.

Americký senátor Charles (Chuck) Schumer.

„Vždy budeme hrdí, že jsme dnes ubránili tento posvátný dům. Vy, co jste způsobili zmatek v našem Kapitolu, vězte, že jste nevyhráli. Násilí nikdy nezvítězí, svoboda zvítězí. Toto je stále dům lidu,“ pronesl republikánský viceprezident Mike Pence v Kongresu. „Pojďme se vrátit zpět do práce.“

Viceprezident Mike Pence promlouvá v americkém Senátu po znovuobnovení schůze...

Viceprezident Mike Pence promlouvá v americkém Senátu po znovuobnovení schůze poté, co byla přerušena výtržníky.

Bývalý demokratický prezident USA Bill Clinton odsoudil násilí, které se odehrálo v amerických Kapitolech po celé zemi. Ve svém prohlášení mimo jiné uvedl: „Dnes jsme čelili bezprecedentnímu útoku na náš Kapitol, naši ústavu a naši zemi.“ Obsazení odsoudil i bývalý prezident Barack Obama. Oba uvedli, že za násilí může Trump.

Protesty odsoudil i bývalý republikánský prezident George W. Bush. „Jsem zděšen bezohledným chováním některých politiků,“ opřel se nepřímo do Donalda Turmpa a dalších republikánů.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...