Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Skandál na ekosummitu v Kodani: do médií unikla tajná zpráva

Svět

  14:09aktualizováno  15:54
KODAŇ - Na ekosummitu v Kodani jednají delegáti teprve třetí den a už řeší skandál. Do médií unikl tajný návrh závěrečné zprávy, který přiznává víc moci bohatým zemím a naopak do pozadí odsouvá OSN. Nejvíc ale zuří chudší země, protože podle nich návrh povoluje bohatým státům vypouštět více emisí. Informuje o tom CNN. Dánsko popřelo, že by se jednalo o nějaký tajný text pro novou dohodu o omezení emisí. Papíry, které kolovaly, jsou podle Kodaně jen pracovní návrhy vypracované nanečisto.

Delegátka ze Siera Leone na summitu v Kodani. Právě rozvojové země nejvíc protestují proti závěrečného návrhu, jež unikl do médií. foto: ČTK

Šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny Yvo de Boer rovněž popřel, že by šlo o jakýkoliv skutečný formální návrh.

Text se zásadně vzdaluje od Kjótského protokolu, který platí v současné době. Bohaté státy by podle tohoto dokumentu nazvaného Dánský text mohly vypouštět do roku 2050 do ovzduší až dvakrát více emisí než chudé země. Vyplývá to z analýzy, jež si nechaly zpracovat rozvojové země. Dokument by světoví lídři měli podepsat příští týden.NA TEXT DOKUMENTU SE PODÍVEJTE ZDE

"Je to absolutně nevyvážený text, který úplně ničí dva roky jednání. Vůbec neakceptuje hlasy a návrhy rozvojových zemí," rozčiluje se Lumumba Stanislaus Dia Ping, súdánský delegát, který na summitu zastupuje 77 rozvojových zemí. Zároveň však dodal, že chudé země nebudou bojkotovat jednání. "Nemůžeme dovolit, aby summit skončil fiaskem," uvedl Dia Ping. Také ovšem řekl, že nepodepíšou "nespravedlivý" text. "Nemůžeme přijmout dohodu, která způsobí 80 procentům světové populace další utrpení a příkoří," dodává Dia Ping.

Podle návrhu by chudé země mohly vypustit maximálně 1,44 tun CO2 na osobu, zatímco bohaté země až 2,68 tun.

Podle zdrojů agentury AFP jde prý jen o "bouřku ve sklenici vody". Text je prý už 11 dní starý, a až teď ho odhalila média a udělala z toho ve světle aktuálních událostí velké téma.

Více o dění na summitu čtěte zde:

Už včera Čína na summitu kritizovala vyspělé západní státy za příliš malé snižování emisí skleníkových plynů, které jsou považovány za jednu z příčin globálního oteplování Země. Podle vedoucího čínské delegace Su Weje jsou cíle stanovené USA, EU a Japonskem nedostatečné. Průmyslové oblasti Číny jsou přitom územím s nejvíce znečištěným vzduchem na světě.

Podle dřívějších informací Bílého domu přiveze americký prezident Barack Obama do Kodaně závazek, že USA sníží emise do roku 2020 o 17 procent, ovšem oproti stavu v roce 2005. V porovnání s rokem 1990, který se běžně bere za základ, je to snížení jen o tři až čtyři procenta.

Američtí poslanci bojují proti příliš přísným opatřením

Skupina amerických zákonodárců se rozhodla bojovat na summitu proti podle nich zbytečně tvrdým opatřením na omezování škodlivých emisí oxidu uhličitého (CO2). Šéf OSN Pan Ki-mun naopak vyjádřil přesvědčení, že konference vyústí ve smlouvu k výraznému snížení emisí CO2.

"Nebudu patřit k lokajům, kteří říkají, že klimatické změny jsou největším světovým problémem a že musíme přijímat všemožná drastická opatření, která ničí zaměstnanost," prohlásil v úterý člen energetického výboru Sněmovny reprezentantů Joe Barton. Oznámil, že s dalšími zákonodárci z řad opoziční Republikánské strany bude prosazovat tento postoj v Kodani.

Podle komentářů z konference tak republikánští poslanci poněkud zchladili optimismus, který v pondělí vyvolalo rozhodnutí americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), že skleníkové plyny jsou nebezpečné lidskému zdraví a musejí být regulovány. Agentura tímto rozhodnutím usnadnila americké vládě prosazování kroků ke snížení škodlivých emisí v zemi.VÍCE ČTĚTE ZDE

Autor: