Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál s párky na jednání Mercedesu: kvůli mlsnému akcionáři zasáhla policie

Svět

  14:00
BERLÍN/PRAHA - Na nedávné valné hromadě výrobce vozů Mercedes, německého koncernu Daimler, bylo rušno. V Berlíně, kde se konala, musela dokonce zasahovat policie. Vedení koncernu Daimler totiž nejenom schválilo rekordní dividendu, ale také muselo urovnat spor o párky k občerstvení.
Párky - ilustrační foto

Párky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Důvodem policejního zásahu nebylo, že by se před futuristickým kongresovým centrem CityCube, kde se akcionáři automobilky sešli, odehrávaly protesty protikapitalistických aktivistů, pro něž je společnost Daimler symbolem globalizovaného kapitalismu.

Ani to nebylo kvůli anonymnímu telefonátu, že by v jednacím sále byla umístěna bomba.

Strážci zákona totiž měli zažehnat konflikt dvou akcionářů. Ti se nepohodli kvůli párkům, které dal koncern svým akcionářům k dispozici jako občerstvení.

Stačí 12 500 párků? Kdepak

Vedení Daimleru počítalo s tím, že pro 5500 akcionářů, kteří byli na valnou hromadu pozváni, bude stačit 12 500 párků.

Pěsti ve vzduchu a ruka v rozkroku aneb nejvášnivější parlamentní bitky roku 2015

Jednalo se přitom o párky v tenkém střívku, které patří ke specialitám ve Švábsku na jihozápadě Německa, kde má firma Daimler svou centrálu.

Problém nastal ve chvíli, kdy jeden z přítomných přicházel k bufetovému stolu opakovaně a párky si balil s sebou domů. O Švábech se přitom v rámci Německa traduje, že jsou velmi šetrní a obracejí každou minci dvakrát.

Jeho překvapivého chování si všimla jedna z dalších akcionářek firmy. Když se ho začala ptát, proč si bere tolik párků najednou, strhla se mezi nimi slovní potyčka. Musela je uklidňovat policie.

Došlo i na trestní oznámení

Akcionářka, která se cítila být chováním svého kolegy dotčena, na něj následně podala u policistů trestní oznámení, neboť ji prý přede všemi urážel. „Přivolali jsme policii, aby pomohla urovnat spor,“ uvedl k tomu následně předseda dozorčí rady koncernu Manfred Bischoff. Reagoval tak na dotaz některých účastníků, proč přijeli do kongresového centra strážci pořádku.

Bischoff pak později celou záležitost uzavřel, když položertem dodal: „Buď pro příští valnou hromadu objednáme víc párků, anebo je zrušíme úplně.“

Navzdory této negativní prognóze byl Manfred Bischoff následně akcionáři firmy potvrzen na další období v čele dozorčí rady. Valná hromada také rozhodla o výplatě rekordní dividendy 3,25 eura na akcii.

Byt 1+1, 38 m2
Byt 1+1, 38 m2

Úslavská, Plzeň - Východní Předměstí
10 500 Kč/měsíc