Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Skandál v Berliner Zeitung

Svět

  9:50
BERLÍN/PRAHA - Důvěryhodnost Berliner Zeitung byla poškozena. Na stránkách tohoto německého deníku to v úterý konstatoval sám jeho šéfredaktor Josef Depenbrock. Reagoval tak na skutečnost, že během posledních několika dní se již druhý člen jeho redakce přiznal k mnohaletému působení u tajné východoněmecké policie Stasi.

Téměř 20 let po pádu berlínské zdi se redakce Berliner Zeitung vyrovnává s minulostí některých svých redaktorů. foto: AFP

V obou případech se jedná o novináře, kteří v listu zastávali vedoucí pozice. Jak včera napsaly Süddeutsche Zeitung, mnozí členové redakce berlínského deníku jsou minulostí svých kolegů zděšeni a rozhořčeni.

Již minulý víkend vyšlo najevo, že v letech 1975 až 1977 fungoval jako informant Stasi Thomas Leinkauf, až donedávna vedoucí magazínu Berliner Zeitung a vedoucí tematické strany 3. Státní bezpečnost 54letého novináře registrovala jako svého „neoficiálního spolupracovníka“ pod krycím jménem „Gregor“.

Ze 120stránkového spisu o Leinkaufově činnosti vyplývá, že Stasi jej kontaktovala coby agilního studenta marxismu-leninismu na berlínské Humboldtově univerzitě. Leinkauf, který byl také členem komunistické strany SED, byl pověřen špehováním“ kolegů studentů, kteří udržovali kontakty se Západem. V roce 1977 s ním Stasi spolupráci ukončila. Údajně kvůli tomu, že jasně nepodpořil vyhoštění písničkáře Wolfa Biermanna z tehdejší NDR.

Ve službách Stasi od 18 let
Zatímco redaktoři Berliner Zeitung na své pondělní poradě diskutovali o této aféře a o tom, jaké z ní vyvodit důsledky, postaral se jejich kolega Ingo Preißler o další šok. Padesátiletý zástupce šéfa politické rubriky se totiž sám přiznal, že od svých 18 let až do pádu berlínské zdi působil jako informant Stasi. A proč s doznáním tak dlouho otálel? Preißler podle svých slov mlčel proto, že měl malé děti a nechtěl riskovat ztrátu zaměstnání. Navíc prý neměl ani sílu, ani odvahu zveřejnit tuto kapitolu své minulosti.

Šéfredaktor Berliner Zeitung Josef Depenbrock v úterý oznámil, že oba redaktoři s „agentskou“ minulostí byli na vlastní žádost zbaveni svých funkcí. Celá redakce má být nyní podrobena pečlivému personálnímu přezkoumání. To povedou nezávislí odborníci z berlínské Svobodné univerzity a z univerzity Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou. Ti by měli mimo jiné nahlédnout do složek, které jsou archivovány v Úřadu pro dokumentaci Stasi.

Dalších 12 bývalých agentů
Berliner Zeitung byly do roku 1989 hlásnou troubou strany SED. Jak ale uvádí západoberlínské Tageszeitung, po převratu Berliner Zeitung prošly příkladnou proměnou. Spolupracovaly například na studii nezávislých expertů z poloviny 90. let, která v řadách redaktorů deníku objevila 12 někdejších donašečů Stasi. Všichni poté redakci opustili.
Případů, kdy vyšla najevo „donašečská“ minulost novinářů ve východoněmeckých médiích, však bylo mnohem víc. Například na podzim 2005 musel z funkce odejít šéfredaktor Ostsee-zeitung Gerhard Spilker. Úřad pro dokumentaci Stasi totiž potvrdil, že Spilker v roce 1967 podepsal spolupráci s východoněmeckou tajnou službou.

Personální zemětřesení v roce 2001 zaznamenala i MDR (Mitteldeutscher Rundfunk), jedna ze stanic veřejnoprávní televize a rozhlasu, která spadá do pravomocí tří východoněmeckých spolkových zemí. Bylo totiž zjištěno, že Stasi v minulosti donášely desítky moderátorů a redaktorů této stanice.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč