22. července 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skandál v Moskvě: hackeři zveřejnili důvěrné dopisy vicepremiéra

Zleva ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, premiér Dmitrij Medveděv a ministr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, premiér Dmitrij Medveděv a ministr... | foto: Reuters

MOSKVA Nepříjemný skandál v Moskvě odstartovali ruští hackeři, kteří zveřejnili důvěrnou korespondenci vlivného vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče z posledních dvou měsíců. Dokumentace, jejíž pravost Kreml nepopřel, obsahuje znepokojivá fakta o sestavování ruského státního rozpočtu. Podle Dvorkovičovy korespondence nynější hospodářská situace Rusku v příštích letech neumožní naplnit stanovené cíle.

Dvorkovič v dopise premiérovi Dmitriji Medveděvovi píše, že nevidí možnost splnění úkolů v oblasti zemědělství, dopravy, telekomunikací, průmyslu a energetiky, tedy v klíčových ekonomických sektorech. Důvodem je rozpočtová politika ministerstva financí, které přerozděluje prostředky mezi jednotlivé cílové programy a snižuje jejich financování až o pětinu. Ruské ekonomice chybějí peníze, vyplývá z dokumentu.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvorkovič navrhuje zříci se některých ekonomických priorit naplánovaných na příští léta. Za zcela nereálný považuje plán zvýšit produktivitu práce v ruském hospodářství do roku 2018 o 50 procent a zdvojnásobit objem prací na rekonstrukci silniční sítě do roku 2020. V příštích čtyřech letech se podle vicepremiéra nepodaří dokončit plánované opravy velkých železničních tratí na Sibiři ani naplnit kvóty produkce masa a mléka, kde prý Rusko zaostane za předpoklady o 30 procent.

"V důsledku toho bude dosaženo jen skromných ukazatelů růstu ruské ekonomiky, což ohrozí splnění sociálních cílů rozpočtové politiky," varuje v dopisu Dvorkovič.

Vicepremiérovu korespondenci zveřejnila ruská hackerská skupina Anonymní internacionála. V doprovodném komentáři píše, že veřejnost by měla vědět, co se děje za zdmi Kremlu. "Čtenář pochopí, co se děje s ruským hospodářstvím a co nás čeká v budoucnu v důsledku politického a ekonomického kurzu, který si zvolilo naše vedení," uvádějí hackeři.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!