2. listopadu 2014 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skandál ve Španělsku. Politici používali černé kreditky, vybírali miliony

Tak jako včera, kdy do tmavého policejního vozu usedl někdejší starosta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak jako včera, kdy do tmavého policejního vozu usedl někdejší starosta... | foto: ČTK

MADRID Zchudlé Španělsko se rok před parlamentními volbami potýká s obřími korupčními skandály. A to napříč politickým spektrem. Mezi tamními politiky se totiž rozšířily tzv. černé kreditky pro V. I. P. klientelu, na které vybírali stamilionové částky. Peníze platili obyčejní Španělé.

Případ falešných „černých“ kreditek, kauza Pujol, operace Púnica... Ve Španělsku pomalu neuplyne den, aby před domem některého z politiků, vládních poradců či šéfů vlivných institucí nezastavilo policejní auto a neodvedlo jeho majitele k výslechu. Tak jako včera, kdy do tmavého policejního vozu usedl někdejší starosta středošpanělského města Valdemoro a bývalý generální tajemník vládní Lidové strany (PP) Francisco Granados.

Politik si údajně roky střádal na konto, které si pořídil u švýcarské banky Crédit Lyonnais v roce 1996. Jenže tajně, přičemž desítky tisíc eur, které na účtu přistály, nikdy nezdanil, informoval včera deník El Mundo.

V roce 2000, když se stal starostou, účet na radu banky převedl na svého známého a byznysmena Davida Marjalize. Ten ho vedl ještě sedm let. Muži spolu dobře vycházeli: stačí poznamenat, že Marjaliz podnikal hlavně v realitách, což ve spojení s někdejším stavebním boomem ve Španělsku a Granadosem na radnici mohlo položit základy „solidního přátelství“. Oba muži jsou spolu s padesátkou dalších podezřelých vyšetřováni v tzv. Operación Púnica, v kauze korupce, praní špinavých peněz a braní úplatků.

Černé kreditky pro V. I. P.

Španělé, kteří se bolestivě vzmáhají z hluboké hospodářské krize, jež nechala takřka každého čtvrtého v zemi bez práce, jsou na korupční skandály obzvlášť citliví. Své by mohla vyprávět samotná královská rodina, v níž čelí vyšetřování z korupce i dcera bývalého krále Juana Carlose I. Cristina a její manžel, vévoda Urdangarin.

„Korupce je úplně všude. Žádná politická strana není čistá,“ citoval list El Diário Elizu Gonzálesovou, která v uplynulých dnech protestovala v Madridu. Obyvatele Iberského poloostrova zlobí především takřka neuvěřitelná kauza tzv. černých kreditek pro vládní poradce a zástupce bezmála všech politických stran.

Už loni v prosinci vyšlo najevo, že v zemi žije zhruba tři sta lidí s velmi zvláštní platební kartou v peněžence. Nazývala se Visa Black a vydávala ji státem podporovaná kampelička Caja Madrid, nyní zadlužený finanční ústav na pokraji krachu. Černé karty, jež umožňovaly výběr padesáti milionů eur ročně, však v ústavu nebyly oficiálně evidované. Vědělo o nich jen nejvyšší vedení společnosti a to také vědělo, komu je poskytnout. Tento měsíc se zjistilo, že kartu mělo i více než osmdesát klientů, politiků a jejich poradců, kteří si v letech 2003 až 2012 -tedy v době nejhorší krize - vybrali přes 15,5 milionů eur (přes 430 milionů korun).

Nedeklarované karty používali mimo jiné i bývalí šéfové Caja Madrid Miguel Blesa a Rodrigo Rato, jenž v letech 2003 až 2007 vedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Oba jsou vyšetřováni.

Táhlý boj s krizí

  • Španělská ekonomika mírně posiluje, roste už páté čtvrtletí za sebou, byť jen o půl procenta. Hospodářství by letos mělo růst o 1,3 procenta a zrychlit na dvě procenta v roce příštím. Většina Španělů zlepšení zatím příliš nepociťuje.
  • Podle oznámení statistického úřadu z minulého týdne v zemi ve třetím čtvrtletí klesla míra registrované nezaměstnanosti z 24,5 procenta (ve druhém čtvrtletí) na 23,7 procenta. Nyní je tak na nejnižší hranici od konce roku 2011.
  • Podle analytiků bude španělské ekonomice trvat zhruba osm let, než se nezaměstnanost dostane zpátky na úrovně před krizí v letech 2008/2009.

Peníze, které se do banky nikdy nevrátily a zaplatili je Španělé, padly většinou na cestování, jídlo ve špičkových restauracích nebo na nákupy v luxusních obchodních centrech. Lidová strana premiéra Mariana Rajoye v pondělí přiznala, že někteří její členové kartu měli, a vyloučila je. Bylo jich třináct. V nejsilnější opoziční socialistické straně PSOE jich bylo patnáct. Svou kartu měli i politici z dalších stran, ale i šéfové některých odborů.

Jak ale bylo možné, že si ve finančním úřadu úniku peněz nikdo nevšiml? Výběry z těchto karet se údajně zapisovaly jako „chyba informačního systému“, popsal server El Comercial. Celou aféru odhalil až únik e-mailů bývalého ředitele Caja Madrid Miguela Blesy, v nichž v roce 2009 osvětloval novému vedoucímu v peněžním ústavu existenci zvláštních kreditních karet „pro vládní orgány“.

Katalánský škraloup

Premiér Rajoy, ale i vedení opozičních stran před sebou mají krušný předvolební rok. Tradiční strany zažívají ve Španělsku mimořádný propad a mnozí volají po zásadních čistkách. Jenže najít nové tváře nebude tak snadné. Naopak sílí na jaře vytvořené hnutí Podemos (Můžeme) Pabla Iglesiase. Pětatřicetiletý bývalý komunista se ve Španělsku postaral o překvapení eurovoleb, když získal více než 1,2 milionu hlasů a skončil na čtvrtém místě.

Na druhou stranu - poněkud škodolibě - může centrální vládu trochu potěšit, že korupční skandály rozčeřily i dosud „čisté“ Katalánsko. Barcelona, která usiluje o vyhlášení referenda o samostatnosti, dlouho kritizovala Madrid kvůli finančním aférám a pochybným únikům peněz. Minulý týden však korupční skandál otřásl i nejbohatší španělskou autonomií. A to citelně. Policie totiž začala vyšetřovat Jordiho Pujola, muže, který Katalánsko vedl více než dvacet let a patří k „otcům zakladatelům“ novodobých odtrženeckých snah. Pujol si údajně téměř tři dekády „ulíval“ peníze z katalánské kasy do Andorry. Katalánská vláda oznámila, že v pondělí ustanoví komisi, která případ vyšetří.

Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.