11. prosince 2013 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skandální dohra tryzny za Mandelu: tlumočník rozhořčil neslyšící

Tlumočník do znakového jazyka (vpravo) pobouřil neslyšící | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tlumočník do znakového jazyka (vpravo) pobouřil neslyšící | foto: YoutubeReprofoto

PRETORIA Jihoafrickou komunitu neslyšících pobouřil výkon tlumočníka do znakové řeči na úterním pietním ceremoniálu za zesnulého Nelsona Mandelu. Tlumočník stál po většinu ceremonie na pódiu vedle řečníků, avšak jeho gesta byla tak nesrozumitelná, že jihoafrický tisk hovoří dokonce o podvodníkovi.

Nezvyklého projevu tlumočníka si všimli také neslyšící v Británii. Na webové stránce Limpingchicken.com tlumočníkův projev označili za "podivný a matoucí". Australská agentura SBS dnes oznámila, že na tlumočníka byla podána stížnost, jelikož je možné, že nemá správnou kvalifikaci. Jeho jméno není známo, avšak člen světové federace pro neslyšící Braam Jordaan agentuře řekl, že si myslí, že tlumočník byl podvodník. "Pobouřilo a ponížilo mne, jak převáděl to, co řekl prezident Spojených států Barack Obama. Ty znaky si vymyslel," řekl tento muž SBS.

"To, co říkali mluvčí, nevyjadřoval pohyby rukou, výrazem tváře ani pohyby těla," citoval Jordaana London Evening Standard.

Tentýž tlumočník byl ale v minulosti přítomen na konferenci vládního Afrického národního kongresu a jihoafrické servery ukázaly, jak na něm převáděl do znakové řeči popěvek, který zpíval prezident Jacob Zuma.

Časopis Time napsal, že rozruch kolem tlumočníkova výkonu nezklidnily ani námitky, že muž použil málo známé, avšak legitimní znaky.

Evening Standard napsal, že tlumočníka se několik lidí také zastalo. Podle nich jeho znaky odpovídaly jazyku zulu. Avšak komunita hluchoněmých upozornila, že znaková řeč není založena na jazyku, kterým se v dané zemi hovoří, takže nemůže existovat žádný speciální znakový jazyk zulu. V JAR je prý platná jediná znaková řeč, která zahrnuje všechny místní dialekty.

Komunita hluchoněmých v JAR tlumočníka zná z akcí ANC a několikrát už na něj upozornila. Když se v úterý objevil na podiu, napsala Wilma Newhoudtová-Druchenová, která je první neslyšící členkou jihoafrického parlamentu, na Twitteru: "Tlumočník spjatý s ANC je na podiu a jeho znaky jsou nesmysly. Neumí to, prosím, odvolejte ho." Jihoafrický tlumočník do jazyka neslyšících Francois Deyse na Twitteru usoudil, že ten člověk zesměšňuje profesi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!