23. března 2017 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Škodlivé rozhodnutí.‘ Moskva doufá, že Kyjev zruší zákaz pro její zpěvačku na Eurovizi

Zpěvačka na vozíčku Julija Samojlovová při svém vystoupení na zahajovacím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka na vozíčku Julija Samojlovová při svém vystoupení na zahajovacím... | foto: AP/ČTK

MOSKVA Ukrajinský zákaz účasti ruské zpěvačky v Eurovizi je útokem na tuto písňovou soutěž. Rusko doufá, že Kyjev své rozhodnutí ještě změní. Sdělil to ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zákaz pro Juliji Samojlovovou byl vydán ve středu, když ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že Samojlovová bez svolení ukrajinských úřadů navštívila Krymský poloostrov anektovaný roku 2014 Ruskem. Zpěvačka, která se od dětství pohybuje na invalidním vozíku, nesmí na Ukrajinu tři roky.

„Domníváme se, že je to krajně škodlivé rozhodnutí, a očekáváme, že bude před soutěží změněno a že se ruská zástupkyně bude moci zúčastnit,“ řekl Peskov. Zákaz pro Samojlovovou podle něj snižuje hodnotu eurovizní soutěže a poškozuje její prestiž.

Soutěž se bude konat v květnu a Samojlovová se domnívá, že ukrajinské rozhodnutí se ještě může změnit. „Je velmi zábavné sledovat to vše zvenčí, protože nechápu, co tak zvláštního na mně vidí. Považují mne, takovou malou dívku, za druh hrozby. Vzato obecně nejsem rozzlobená. Stále nacvičuji a věřím, že oni to rozhodnutí změní,“ citovala zpěvačku agentura TASS.

Písňové soutěže, jejímž hostitelem bude letos Ukrajina, se mají v květnu zúčastnit zpěváci ze 43 zemí včetně Česka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz