22. dubna 2019 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Školáci po očkování skončili na pohotovosti. Naštvaní příbuzní nemocnici podpálili

(ilustrační snímek) Nemocnice v Pákistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Nemocnice v Pákistánu | foto: Reuters

ISLÁMÁBÁD Několik set školáků v Pákistánu muselo být v pondělí převezeno do nemocnice, když se jim po očkování proti dětské obrně udělalo špatně. Rozzlobení rodiče a příbuzní některých dětí pak nemocnici podpálili, uvedla agentura AP.

Virus dětské obrny útočí na nervovou soustavu a je vysoce nakažlivý, může způsobit i trvalé ochrnutí. Postihuje hlavně děti a mladistvé a šíří se zejména kontaminovanými tekutinami a potravinami.

Nejnovější incident se stal v Péšávaru a představuje další úder proti snaze Pákistánu dětskou obrnu vymýtit, zvláště v oblastech, kde velká část populace bezpečnosti očkování nevěří.

Islamističtí extremisté na zdravotníky, kteří děti očkují proti obrně, spáchali už řadu útoků. Zároveň šíří konspirační teorii, že vakcínou se Západ snaží sterilizovat muslimy. Pákistán, Afghánistán a Nigérie jsou jediné tři země na světě, kde se dětská obrna stále běžně vyskytuje, dodává AP.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!