10. července 2013 9:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Školačka porodí dítě počaté při znásilnění. Prezident ji chválí

Sebastian Piňera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Piňera | foto: Reuters

SANTIAGO DE CHILE/PRAHA V Chile otěhotněla jedenáctiletá dívka poté, co ji znásilnil přítel její matky. Země ale nepovoluje potraty, a to ani v případě dítěte počatého při znásilnění. Školačka proto oznámila, že si dítě nechá a postará se o něj. Chilský prezident vzápětí dívku pochválil za dospělé rozhodnutí.

Komentář prezidenta Sebastiana Piňery vyvolal na sociálních sítích pobouření a rozpoutal debatu o potratovém zákonu. Chile nepovoluje interrupci ani v případě zdravotních problémů, a zakazuje ji, i když je dítě počato při znásilnění. Potraty jsou nelegální od dob Pinochetovy diktatury, připomíná britský Daily Telegraph.

Jedenáctiletou Chilanku znásilňoval partner její matky dva roky. Muže už zatkli, ke všemu se přiznal. Matka holčičky tvrdí, že se její přítel ničeho nezákonného nedopustil, protože její dcera s tím souhlasila. Policii případ nahlásila až dívčina babička, která vzala dívku stěžující si na bolesti břicha k lékaři.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bude to jako starat se o panenku," řekla chilské televizi Canal 13 školačka, jejíž jméno nebylo zveřejněno. Její obličej byl při rozhovoru rozmazán. "Bude tohle dítě milovat, i když je od muže, který mi ublížil," prohlásila dívka, která je ve 14. týdnu těhotenství.

Prezident Piňera na její slova zareagoval pochvalou. "Požádal jsem ministra zdravotnictví, aby osobně dohlédl na dívčino zdraví. Svými slovy nás všechny překvapila. Projevila vyzrálost, když sama řekla, že se o dítě postará navzdory bolesti, kterou jí ten muž způsobil," prohlásil prezident. Ten také dodal, že o dívčino zdraví se vláda postará. Experti ale varují, že její život je v ohrožení. "Není ještě dost zralá, aby se s tím vším zvládla vypořádat. Ve svém věku to bere, jako že se bude starat o živou panenku," uvedl forenzní psycholog Giorgio Agostini, který pracuje se zneužívanými dětmi. Piňerova vláda ale nehodlá na zákazu potratu nic měnit.

mtrMiluše Trefancová