28. dubna 2010 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Školačka přežila žahnutí 'mořské vosy', smrtelně jedovaté medúzy

Jedovatá čtyřhranka Fleckerova  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedovatá čtyřhranka Fleckerova | foto: ČTK

SYDNEY Desetiletá australská dívka překvapila odborníky, když přežila střet s jedovatou medúzou, jejíž žahnutí může dospělého člověka zabít během několika minut.

Rachel Shardlow plavala v řece asi 20 kilometrů od oceánu u severovýchodního pobřeží australského Queenslandu, když ji žahla medúza. Její chapadla jí zůstala omotaná kolem nohy, když ji její bratr vytáhl z vody. Stihla mu ještě říct, že nic nevidí a nemůže dýchat, než ztratila vědomí.

Podle Jamieho Seymoura, profesora zoologie a tropické ekologie je naprosto výjimečné, aby člověk přežil takhle vážné požahání medúzou, která patří ke smrtelně jedovatému druhu čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri), známému také jako "mořská vosa". "Nevím o nikom v celé literatuře, kterou jsem nastudoval, kdo by přežil takhle rozsáhlé požahání," řekl Seymour v úterý australskému rozhlasu.

Oběť po žahnutí dostane šok a utopí se
"Když jsem poprvé viděl snímky toho poranění, napadlo mě 'upřímně, něco takového dítě nemůže přežít'. Chci říct, že byly děsivé. Když vidíte lidi požahané mořskou vosou s takovýmhle rozsahem kontaktu chapadel s jejich tělem, tak jsou obvykle v márnici," dodal lakonicky.

Čtyřhranky Fleckerovy mohou mít chapadla dlouhá až tři metry. Jejich žahnutí je tak palčivé, že mnoho obětí dostane šok a utopí se. Ti, jimž se povede dostat z vody, často umírají na účinky jedu, který rychle zasahuje srdce a nervový systém. Mnohé z pláží v Queenslandu jsou pod vodou obehnány drátěným pletivem, které má medúzy udržet z dosahu plavců.

Rachel Shardlow ale přežila, i když jí z útoku zůstaly jizvy a má krátkodobé výpadky paměti. "Největší strach jsme měli z možného poškození mozku," dodává její otec Geoff Shardlow, "ale její poznávací schopnosti a paměťové testy jsou v pořádku."

ČTK

Najdete na Lidovky.cz